banner39

Gine'nin üyeliği askıya alındı

Kısa adı ECOWAS olan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, askeri darbeyle yönetimi el değiştiren Gine'nin üyeliğini askıya aldı.

Afrika 09.09.2021, 01:51
Gine'nin üyeliği askıya alındı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülkelerinin liderleri, Gine'deki darbe sonrası acil gündemle çevrim içi toplandı.

ECOWAS'tan yapılan açıklamada, ülkede tekrar anayasal düzenin tesis edilmesi ve alıkonulan Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Gine'ye arabulucu heyet gönderilecek

Gine'nin üyeliğinin de askıya alındığı belirtilen açıklamada, yarın bu ülkeye bir arabulucu heyetin yollanacağı kaydedildi.

Heyetin temasları sonrasında Gine'nin birlik içindeki pozisyonunun tekrar değerlendirileceği belirtildi.

Askeri darbe

Gine'nin başkenti Konakri'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sekoutoureya ve idari binaların bulunduğu Kaloum bölgesinde 5 Eylül'de silah sesleri duyulmuştu.

Olaydan birkaç saat sonra, Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Yarbay Doumbouya yönetime el koyduklarını açıklamıştı.

Doumbouya, ülkedeki kötü gidişat nedeniyle yönetime el koyduklarını ve Ulusal Birlik ve Kalkınma Komitesini (CNRD) kurduklarını duyurmuştu.

Hükümetin, anayasanın, kamu kurumlarının feshedildiğini kaydeden Doumbouya, Cumhurbaşkanı Conde'nin güvenli bir yerde tutulduğunu dile getirmişti.

Conde'nin hala nerede, hangi şartlarda tutulduğu bilinmiyor.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?