Gine'de Ebola virüsü yayılıyor

Ebola virüsü Gine ve çevresindeki ülkelerde hızla yayılıyor. Gine'de virüsten ölenlerin sayısı 70'e yükseldi, virüs çevre ülkelere de yayılmaya başladı

Gine'de Ebola virüsü yayılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ebola virüsünden ölenlerin sayısı artıyor. Sadece Gine'de 70 kişinin eboladan öldüğü sağlık bakanlığı yetkilileri tarafından açıklandı.

Bu hafta çarşamba günü batı Afrika ülkeleri sağlık bakanları ebola virüsünün bölgesel tehdide dönüşmemesi için alınacak tedbirlerin görüşüleceği bir zirve gerçekleştirecek.

Ebola virüsünün patlak verdiği Gine ve komşularında, salgının yayılmasını önleme çabaları sürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Gine Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, önceki günden bu yana 8 vaka tespit edildi, bir kişi daha Ebola virüsü nedeniyle öldü.

Başkent Konakri'de 4 vakanın da virüsü kaptığı doğrulandı.

Gine'de ocaktan bu yana 111 şüpheli vakadan 70'i hayatını kaybetti. Bu, virüsten ölüm oranının yüzde 63 olduğunu gösteriyor.

Ebola virüsünün Liberya ve Sierra Leone'yi de etkilediği belirtilirken, Senegal'in Gana sınırını kapatma kararı aldığı bildirildi.

Gine'de vakaların çoğuna güneydeki kent ve bölgelerde rastlanıyor. Gueckedou'da 73 vakadan 51'i, Macenta'da 22 vakadan 12'si hayatını kaybetti.

DSÖ'ye göre, komşu Liberya'da 8 vakadan 6'sı, Sierra Leone'de 6 vakadan 5'i öldü.

AVRUPA BİRLİĞİ YARDIMI

Avrupa Birliği (AB), Gine'de ve komşu ülkelerde virüs kapanların yaklaşık yüzde 90'ını öldürebilecek hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için dün 500 bin avro yardım yapacağını açıkladı.

Yardımın, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü tarafından, hastaların karantina altına alınması, psikolojik ve sosyal destek, şüpheli vakaların tespiti, halkı bilinçlendirme ve koruma çalışmaları için kullanılacağı belirtildi. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü de salgının kontrol altına alınması için Belçika ve Fransa'dan Gine'ye tıbbi ekip ve 33 ton ilaç göndereceğini bildirdi.

Öte yandan Fildişi Kıyısı'nda düzenlenen Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (CEDEAO) zirvesinde, Ebola virüsüyle mücadele konusunda uluslararası toplumdan destek istendi.

Ebola virüsünün yol açtığı viral hemorajik ateş, kusma, ishal, iç ve dış kanamalara neden oluyor. Ebola salgınına yakalanan 10 kişiden 9'u virüsü tükettikleri kemirgenlerden alıyor. Yarasa, virüsün doğal taşıyıcısı durumunda. Bu hayvanlara dokunulması ya da etlerinin tüketilmesi salgının insana geçmesine neden oluyor. Henüz bir tedavi yöntemi bulunamayan salgın hastalık kendini yüksek ateş, kusma ve ateşli kanamalarla gösteriyor. 

Şimdiye kadar Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülen hastalığa Gine'de ilk kez rastlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 14:08
banner53
YORUM EKLE

banner39