banner39

Gine'de tartışmalı seçim süreci

Gine'de seçim takvimine karşı çıktığı için sokak eylemlerine başlayan muhalefetin lideri Diallo, Devlet Başkanı Conde ile görüşmeyi reddetti

Afrika 08.05.2015, 10:54 08.05.2015, 10:54
Gine'de tartışmalı seçim süreci

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gine’de muhalefet lideri Cellou Dalein Diallo, Devlet Başkanı Alpha Conde ile görüşmeyeceğini açıkladı.

Diallo, ülkede siyasi krize çözüm bulmak amacıyla bugün düzenlenmesi planlanan Conde ile görüşmeyi reddettiğini belirtti.

Seçim takvimini protesto etmek amacıyla geçen ay başlayan gösterilerde bugüne kadar 6 kişinin öldüğünü söyleyen Diallo, muhalefete yönelik şiddet eylemlerini kınadı.

Muhalefetin gösteri düzenlemesine izin verilmediğini ifade eden Diallo, çok sayıda kişinin yaralandığına ve gözaltına alındığına dikkati çekti.

Seçim takvimine karşı çıkan muhalifler geçen aydan bu yana başkent sokaklarında gösteri düzenliyor.

Yerel seçimlerin devlet başkanı seçiminden önce yapılmasını talep eden muhalifler, seçim komisyonunun devlet başkanı seçiminin ekim 2015, yerel seçimlerin mart 2016'da yapılması yönündeki kararına karşı çıkıyor.

İl genel meclisi üyelerinin iktidar yanlısı olduğunu savunan ve üyelerin seçimlere hile karıştıracağından endişe duyan muhalefet, ekimde düzenlenecek seçimlerde iktidar olacak partinin belirleyeceği kişilerle mart 2016'daki seçime katılmanın "saçma" olacağını, devlet başkanı seçiminin yerel seçimlerden önce yapılması halinde meclisi terk edeceklerini açıklamıştı.

Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ise seçim takviminin değişmeyeceğini belirtmişti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?