banner39

G.Sudan askerleri 60 sivili boğdu

Güney Sudan'daki askerlerin hakkındaki taciz ve sivil öldürme olaylarına en son toplu boğma vakıası eklendi

Afrika 11.03.2016, 16:49 12.03.2016, 10:53
G.Sudan askerleri 60 sivili boğdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü, Güney Sudan askerlerinin yetişkin ve çocuk 60 erkeği bir konteynere doldurup boğduğunu duyurdu. Örgüt, cesetlerin daha sonra Leer Town kentindeki bir tarlaya atıldığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, geçen Ekim'de meydana geldiği belirtilen olayı araştıran uzmanlarının, öldürülen kişilere ait kemikler bulduğunu kaydetti.

Uzmanlar, çocuk ve yetişkinlerin zorla konteynere sokulduğunu ve daha sonra cesetlerinin tarlaya atıldığını ya da toplu mezara gömüldüğünü gören 23 kişi de dahil toplam 42 kişiyle görüştü.

Bu arada, Birleşmiş Milletler bazı askerlerin sivilleri hedef aldığını ve tecavüzlere giriştiğini duyurdu. BM geçen yıl bin 300 kadının askerler tarafından taciz edildiğini rapor etti.

Sudan ordusu iddiaları yalanladı ancak BM raporunda belirtilen vakaların araştırılacağını kaydetti.
2011'de Sudan'dan ayrılarak bağımsız olan Güney Sudan'da 2013'te etnik gruplar arasında patlak veren iç savaşta binlerce kişi öldü, milyonlarca kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Hem ordu hem de isyancılar katliam, etnik temizlik, tecavüz ve işkenceyle suçlanıyor. Tarafların ayrıca çocukları savaştırdığı belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?