banner39

Guardian: Mısır'ın artan nüfusu, saatli bomba

İngiliz gazetesi, Mısır'da hızla artan nüfusun kontrol altına alınmadığı takdirde sosyal huzursuzluğu artıracağını savundu

Afrika 17.02.2014, 16:05 17.02.2014, 16:27
Guardian: Mısır'ın artan nüfusu, saatli bomba

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz Guardian gazetesi Mısır'daki hızlı nüfus artışının ülke için gelecekte tehlike oluşturacağını iddia etti.

"Mısır'ın saatli bombası: İnsandan başka her şeyin az olduğu ülkede doğum oranlarında artış" başlıklı makalede ülkenin "özellikle son üç yılda iyice artan, sosyal gerilimleri yükselten ve dolaylı bir şekilde 2011'deki ayaklanmalara neden olan nüfus patlamasını" kontrol altına almakta zorlandığı belirtildi.

2012'deki doğumların 2010'dakine kıyasla 560 bin daha fazla olduğu hatırlatılırken, bunun kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana iki yıllık dönemdeki en büyük artış olduğu vurgulandı.

Habere göre Mısır'da nüfusun bu hızla artması durumunda 2050 yılı itibariyle 137,7 milyon kişilik nüfusla Rusya ve Japonya'yı yakalayacağı tahmin ediliyor.

Habere göre, "artan nüfus önlem alınmadığı takdirde, Mısır'ın azalmış doğal kaynaklarını tüketecek, zorlu istihdam piyasasını daha da kötüleştirecek ve sosyal öfkeyi arttıracak. Daha şimdiden Mısır nüfusunun yüzde 60'ı 30 yaşın altındayken, patlayan nüfus gençlerin önündeki kısıtlı fırsatları daha da azaltacak".

Uzmanların 80'li ve 90'lı yıllarda "görece başarılı olan aile planlama politikalarının" devrik lider Hüsnü Mübarek'in son dönemlerinde gündemden düştüğü ve 2011'de devrilmesinden sonraki kaosta tamamen görmezden gelindiği sözlerine yer verilen haberde "muhafazakar Mursi"suçlandı.

Haberde, hızlı nüfus artışında emlak kurallarında 90'lı yıllarda yapılan değişikliklerin çiftlerin evlenip, ayrı evlere çıkmasını kolaylaştırması ve kadınlar arasındaki yüksek işsizlikle anneliğe daha büyük bir vurgu yapılmasının da rol oynadığı kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?