Güney Afrika'da yabancılara şiddet, yağma.. 5 kişi öldü

Güney Afrika'daki göçmenlik karşıtı gösterilerde 5 kişi hayatını kaybetti. Afrika Birliği şiddeti kınadı, Zambiya Güney Afrika ile futbol maçını iptal etti

Güney Afrika'da yabancılara şiddet, yağma.. 5 kişi öldü

Güney Afrika'nın başkenti Pretoria ve Johannesburg'ta devam eden göçmenlik karşıtı şiddet olaylarında en az beş kişi öldü.

Güney Afrika Polis Bakanı  Bheki Cele, şiddetin Pazar günü başlamasından bu yana, Johannesburg'un farklı bölgelerinde ve bir diğerinin Pretoria'da yaşanan ölümleri doğruladı. 

Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa televizyonda yaptığı konuşmada, “Ülkemizdeki bazı illerde yayılan şiddeti en güçlü şekilde kınamak istiyorum. Yabancı ülkelerden işletmeleri yöneten insanlara yapılan saldırılar kabul edilemez bir şey” dedi. 

Hükümetinin, yağma ve ateşle iş yerlerinin tahrip edildiği şiddetin devam etmesine izin vermeyeceğini söyledi. Bu davranışların tamamen ülke değerlerine karşı olduğunu söyledi.

“Şikayeti olan kişilerin dışarı çıkması ve diğer ülkelerden insanlara saldırması gerektiğine dair hiçbir gerekçe olamaz” dedi. Diğer ülkelerde yaşayan Güney Afrikalıların da saldırıya uğramasının mümkün olmadığını söyledi. 

Pazar günü başlayan yabancılara ait dükkanların yağmalanması olayları, isyancı kalabalıkların dükkanları yağmalaması ve yakması Johannesburg'da üçüncü gününde de devam ediyor.

Polis, dükkanlardan mal çalan çok sayıda yağmacıyı durdurmak için plastik mermiler ve sersemletici bombalar kullandı. Merkezi ticaret bölgesinde ve çevre ilçelerde bulunan birçok göçmen işleri ofislerini kapalı tuttu. 

-Yüksek işsizlik 

İşsizlik oranının yüksek olduğu Güney Afrika'da, yerli halk, yabancıların varlığını iş bulmakta sıkıntı yaşamalarına sebep olarak görüyor. Yabancıları perakende satış faaliyetlerinde bulunmak için haksız yere rekabet etmekle suçluyorlar ve küçük işletmeleri işletmekten vazgeçmelerini istiyorlar. 

Öfkeli minibüs taksi şoförleri, yabancıların dükkanlarını yağmaladı ve geçen hafta birinin meslektaşlarından birini öldürdüğü iddiasıyla Pretoria 'da dükkan yaktılar. 

Polis, geçtiğimiz ay, Güney Afrika'daki çetelerin, Johannesburg'un eteklerinde yabancılara ait dükkanları yağmaladığını ve yabancılara yasalara saygı göstermemekle suçladığını söyledi.

- Afrika'dan Tepkiler

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Çadlı Moussa Faki Mahamat şiddeti kınadı ve göçmenlerin yaşamlarını ve mallarını koruma çağrısında bulundu. 

Faki Mahamat'ın ofisinden yapılan açıklamada, “Başkan, Güney Afrika yetkilileri tarafından zaten tutuklananlar tarafından teşvik ediliyor” denildi. 

Zambiya maçı iptal etti

Ve Zambiya Futbol Birliği (FAZ) 03 Ağustos Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Güney Afrika'nın Lusaka'da cumartesi günü yapılması planlanan milli takımla uluslararası hazırlık maçını iptal ettiğini duyurdu. 

FAZ, kararın Güney Afrika'da Afrika ve Asyalı göçmenleri hedef alan süregelen göçmen karşıtı şiddete cevap olarak verildiğini söyledi. Nijeryalı ve Zimbabwe'deki yetkililer de saldırıları kınadılar. 

Kaynak: dailyafricanews

banner53
YORUM EKLE

banner39