banner39

Güney Afrika İran'dan petrol alımını kesti

Güney Afrika, İran'a nükleer programı sebebiyle uygulanan ağır yaptırımlar kapsamında bu ülkeden petrol alımını durdurdu

Afrika 02.08.2012, 11:06 02.08.2012, 11:21
Güney Afrika İran'dan petrol alımını kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın ülkeyi ziyaretinden önce İran'dan ham petrol ithalatını kesti.

Aylık hükümet raporunda, İran'a nükleer programı sebebiyle uygulanan ağır yaptırımlar kapsamında bu ülkeden yapılan tüm ham petrol ithalatının kesildiği belirtildi.

Güney Afrika Gelir Kurumu'nun aylık rakamlarına göre geçen ay ülkenin petrol ihtiyacının büyük bölümü Suudi Arabistan'dan sağlandı. Angola ve Nijerya da petrol alınan ülkeler arasında yer aldı.

Ülkenin Mayıs 2011'den 2012'ye kadar tüm ham petrol ihtiyacının yüzde 35'i İran'dan karşılamıştı.

Güney Afrika, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'yle birlikte yaptırım muafiyeti uyguladığı ülkeler arasında bulunuyordu. Güney Afrika'nın 180 günlük muafiyet süresi sona erdi.

11 ülkeyi kapsayan Afrika turuna dün Senegal'den başlayan Clinton'ın durakları arasında Güney Afrika da bulunuyor. Güney Afrika'nın ekonomik yaptırım çerçevesinde İran'dan ham petrol ithalatını daimi olarak durdurup durdurmayacağı ise henüz bilinmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü