banner15

Güney Afrika, Kaddafi'siz Libya'yı tanımıyor

Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma, Libya’da hüküm sürmeye çalışan bütün tarafların bir araya gelerek ülkede barışı ve istikrarı yeniden kurmaları gerektiğini söylerek; Kaddafi'siz bir Libya'yı tanımayacaklarını açıkladı

Güney Afrika, Kaddafi'siz Libya'yı tanımıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma, Libya’da hüküm sürmeye çalışan bütün tarafların bir araya gelerek ülkede barışı ve istikrarı yeniden kurmaları gerektiğini söyledi.

Etiyopya’da düzenlenen Afrika Birliği (AU) Barış ve Güvenlik Konseyi toplantısından dünen Zuma, bugün Johannesburg’ta yaptığı açıklamada, “Libya’da demokratik ortamın oluşması ve geçici hükümetin kurulması için bütün tarafların bir araya gelmelidir." dedi.

Jacop Zuma, cuma günü Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki bildirisinde, Afrika Birliği’nin Libya isyancılarının kurduğu hükümeti meşru görmeyeceğini açıklamıştı. Zuma, başkanlık ettiği zirvede, AU’nın Libya için öngördüğü yol haritasının halen uygulanabilir olduğunun altını çizdi.

Güney Afrika lideri, AU’nun 30. kuruluş maddesini örnek göstererek, kuruluşunda bütün tarafların yer almadığı bir Libya’nın AU’da temsil edilemeyeceği uyarısında bulundu.

Zuma, Libya’daki istikrar BM, Arap Ligi, AB, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi kuruluşlarla ve çatışan bütün taraflarla işbirliğinde olacaklarını belirtti.

Öte yandan Güney Afrika, AU'yu hiçe sayan NATO’yu Libya saldırılarından dolayı sert dille eleştirmeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 17:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 8 yıl Önce

Amerikan mihverine girmiş devletlerin liderleri koro halinde medeniyet denen tek dişi kalmış canavarın ağzıyla koro halinde ezberletilen şarkıyı söylerken kölelik zincirlerini gerçek manada tatmış bir milletten bir müslüman şahsiyete yakışır bir tavır koymasından çok memnun kaldık. Hasrettik, susamıştık. Allah razı olsun. Ender bulunan bir elmas gibi parıldadı Afrika.

banner39

banner36

banner37

banner35