banner15

Güney Afrika yerlilerin arazilerine el koymaya hazırlanıyor

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, yerlilerin arazilerine devlet tarafından el konulmasını ön gören 'arazi kamulaştırması' kanununu resmen kabul edecek. Böylece devlet anayasal olarak yerlilerin topraklarını ellerinden alabilecek.

Güney Afrika yerlilerin arazilerine el koymaya hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Ramaphosa, iktidar partisi ANC’nin hazırladığı arazilerin bedelsiz kamulaştırılmasını da içeren taslağı sonuçlandıracağını açıkladı. Bu yasanın Güney Afrika ekonomisi için çok önemli bir reform olduğunu da sözlerine ekledi.

Son aylarda fiili olarak adım adım başlayan toprak reformu, halk içinde öfkenin yükselmesine neden olmuştu.

Ülkenin en büyük ve en verimli arazileri az sayıda nüfusa sahip beyaz azınlığın elinde bulunuyor. Halk anayasa değişikliğinin neyi amaçladığı hususunda yeterince açık olunmadığını söylüyor ve topraklarının devlet tarafından gasp edildiğini düşünüyor. 

Cumhurbaşkanı ise, demokratik bir anayasa için mücadele verdiklerini, ekonomik konular da dahil olmak üzere, halkın hükümete her alanda katkı sunması gerektiğini ifade ediyor.

Güney Afrika’da yaşayan Müslüman toplum da anayasa değişikliği ile topraklarını kaybetmekle karşı karşıya.

GÜNEY AFRİKA MÜSLÜMANLARI

Güney Afrika’da yaklaşık bir milyon Müslüman yaşıyor. Ülkedeki Müslüman nüfusun çoğunluğunu Asya kökenliler, özellikle de Hintli ve Malaylar oluşturmaktadır. Yürütülen İslami tebliğ faaliyetleri ile Güney Afrikalı siyahiler arasında da İslamiyet hızla artıyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 15:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48