Güney Afrika'da işsizlik protestosu

Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'da binlerce kişi işsiz gençler için yürüdü.

Güney Afrika'da işsizlik protestosu

Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde binlerce kişi, ülkedeki işsizlik sorununu protesto etti. Güney Afrika Metal İşçileri Sendikası'na (NUMSA) bağlı göstericiler, Ulusal Ekonomik Kalkınma ve İş Konseyi'ne yürüdü ve taleplerini içeren bir dilekçe bıraktı.

Göstericilerden Nokululeko Magdalena, AA muhabirine, iyi eğitim almış iki oğlunun iş bulamadığından yakınarak hükümeti bu konuda baskı altına almayı amaçladıklarını söyledi.

Adını vermeyen bir gösterici de maden zengini ülkelerinde pek çok kişinin sefalet içinde yaşamayı sürdürdüğüne işaret etti. 

Bazı göstericiler ise iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi'ne yüklenerek, hükümetin sürekli iş vaadinde bulunduğunu ancak bunun hiç bir zaman gerçekleşmediğini dile getirdi.

NUMSA Genel Sekreteri İrvin Jim, yaptığı basın açıklamasında, talepleri arasında stajyerlerin, iş hayatına yeni girenlerin eğitilmesi ve iş arayanlara maddi destek sağlanmasının bulunduğunu bildirdi.

Jim, 15-24 yaş arası gençlerin işsizlik sorunu , Güney Afrika'nın Yunanistan ve İspanya'dan sonra üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

NUMSA'nın Johannesburg'daki eylemi sırasında ülkenin başka kentlerinde de benzer gösteriler düzenlendi.

 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 21:16
banner53
YORUM EKLE

banner39