banner39

Güney Afrika'da yabancı düşmanlığı tartışması büyüyor

Güney Afrika'da göçmenlereyönelik saldırılar artınca binlerce kişi protesto gösterisi yaptı

Afrika 17.04.2015, 14:41 17.04.2015, 14:41
Güney Afrika'da yabancı düşmanlığı tartışması büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika'nın sahil kenti Durban'da çetelerin Afrikalı göçmenlerin ev ve iş yerlerini basması üzerine binlerce kişi yürüyüş yaptı.

Durban kentindeki yürüyüşe katılan binlerce kişi, "Afrika düşmanlığına hayır" yazılı pankartlar taşıdı.

Göçmen topluluğu lideri Mahmud Hasan, katılımcıların çoğunun Güney Afrikalı olduğunu, kortej yolu üzerindeki dükkanların açılmadığını ve çalışanların da yürüyüşe katıldığını belirtti.

Durban kentinde, Güney Afrikalı çeteler geçen hafta Afrikalı göçmenlerin ev ve iş yerlerini basmıştı. Göçmenleri işlerini çalmak, suç işlemekle itham eden çeteler, yabancılara ait ev ve iş yerlerini yağmalamış ve çok sayıda göçmeni evlerinden çıkarmıştı.

Olaylarda beş kişi hayatını kaybetti. Güvenlik endişesi yaşayan çok sayıda göçmen geçici mülteci kamplarında barındırılıyor.

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, göçmenlere yönelik saldırıları kınadı ve yetkilileri soruşturma için Durban'a gönderdi.

JOHANNESBURG'DAKİ DURUM

Diğer yandan, şiddetin ülkenin en büyük kenti Johannesburg'a sıçramaması için şehirde üst düzey güvenlik önlemleri alındı.

Johannesburg Polis Sözcüsü Wayne Minaar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herhangi bir olaya karşı tetikte olduklarını, polislerin kent sokaklarında devriye gezdiğini söyledi.

Yerel medya, polisin kentin bazı bölgelerinde, yabancıların gitmesini isteyen göstericilere karşı plastik mermi kullandığını yazdı.

Kentin Germiston bölgesinde yüzlerce yabancının evlerini terk etmeye zorlandığı, yabancılara ait dükkanların çoğunun güvenlik ve yağma endişesi nedeniyle kapatıldığı belirtildi.

Güney Afrika'da çoğunluğu kayıt dışı olarak çalışan yüz binlerce Afrikalı göçmen yaşıyor.  

Göçmenlerin ev ve iş yerleri, hükümeti protesto gösterilerinde sıklıkla yağmalanıyor. Güney Afrika'da 2008 yılında meydana gelen yabancılara karşı şiddet olaylarında 50 Afrikalı göçmen hayatını kaybetmişti.

ZUMA DA SALDIRILARI KINADI

Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jacob Zuma, ülkedeki Afrikalı göçmenleri hedef alan şiddet olaylarını kınadı. 

Zuma, mecliste yaptığı konuşmada, Afrikalı göçmenlerin maruz kaldığı saldırılara ilişkin "Şiddet olaylarını en sert şekilde kınıyoruz. Saldırılarla, insan hakları, onuru ve hayat hakkı gibi tüm değerler ayaklar altına alınmaktadır" dedi.

Ülkesinin, "yabancı düşmanlığı, ırkçılık, eş cinsel düşmanlığı ve cinsiyet ayrımı" gibi tüm hoşgörüsüzlüklere karşı olduğunu belirten Zuma, tüm problemlerin diyalog ve barışçıl bir yolla çözülmesi gerektiğini bildirdi. Zuma, şiddet olaylarına son verilmesi ve sağduyulu davranılması çağrısı yaptı. 

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen ve yaralılara acil şifa temennisinde bulunan Zuma, emniyet birimlerine yabancı vatandaşların korunması için gereken önlemleri almaları talimatı verildiğini kaydetti. 

Bu arada muhalefet, şiddet olaylarına yanıt vermekte geç davrandığı gerekçesiyle Zuma'yı eleştirdi. 

Muhalif Ekonomik Özgürlük İçin Mücadeleciler Partisi Genel Başkanı Julius Malema, Zuma'nın olaylardan sorumlu olduğunu öne sürerek, "Zuma, oğlunun kışkırtıcı açıklamalarına mani olamadı. Ailesinde otorite sağlayamayan birisi nasıl olur da ülkeyi yönetebilir" ifadesini kullandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti medyasında Zuma'nın oğlu Edward Zuma'nın, "Hükümet, yabancı vatandaşlara ev sahipliği yapmayı durdurmalı" açıklamaları, yer almıştı. 

Öte yandan, Etiyopya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Etiyopya'nın Pretoria Büyükelçisi Mulugeta Halil'in, Güney Afrika İçişleri Bakanı ile bir araya geldiği kaydedildi. 

Açıklamada, Büyükelçi Halil'in, Güney Afrikalı bakanla "Durban kentindeki yabancıları hedef alan barbarca saldırılar ve ülkede yaşayan Etiyopya vatandaşlarının korunması" meselesini görüştüğü ifade edildi. 

Açıklamada ayrıca, Mulugeta ile büyükelçilik çalışanlarının, bölgedeki Etiyopyalıların durumunu incelemek ve yerinde bilgi almak için Durban'ı ziyaret ettiği belirtildi. 

Durban kentinde, Güney Afrikalı çeteler geçen hafta Afrikalı göçmenlerin ev ve iş yerlerini basmıştı. Göçmenleri işlerini çalmak ve suç işlemekle itham eden çeteler, yabancılara ait ev ve iş yerlerini yağmalamış, çok sayıda göçmeni evlerinden çıkarmıştı. Olaylarda 6 kişi hayatını kaybetmişti. 

Güvenlik endişesi yaşayan çok sayıda göçmen, geçici mülteci kamplarında barındırılıyor.

Güney Afrika'nın sahil kenti Durban'da binlerce kişi dün, ülkede Afrikalı göçmenleri hedef alan yabancı düşmanlığına karşı "Afrika düşmanlığına hayır" pankartlarıyla yürümüştü. 

Ülkede, çoğunluğu kayıt dışı çalışan yüz binlerce Afrikalı göçmen yaşıyor. Göçmenlerin ev ve iş yerleri, hükümeti protesto gösterilerinde sıklıkla yağmalanıyor. Güney Afrika'da 2008 yılında meydana gelen yabancılara karşı şiddet olaylarında da 50 Afrikalı göçmen hayatını kaybetmişti.

AYRILIKÇI SÖYLEMLER

Muhalif Ekonomik Özgürlük İçin Mücadeleciler Partisi Genel Başkanı Julius Malema ise Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içinde krallık olarak bulunan Zulu bölgesinin Kralı Goodwill Zwelithini'nin "Yabancıların her şeylerini toplayıp ülkeyi terk etmeleri gerektiği" yönündeki açıklamasını hatırlatarak, yabancılara yönelik artan şiddet olaylarında bu tür söylemlerin etkili olduğunu söyledi.

Malema ayrıca Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jacob Zuma'yı, Kral Zwelithini'nin sözlerine kayıtsız kalmakla suçladı.

Zuma, dün mecliste yaptığı konuşmada ülkedeki Afrikalı göçmenleri hedef alan şiddet olaylarını kınayarak, "Saldırılarla, insan hakları, onuru ve yaşama hakkı gibi tüm değerler ayaklar altına alınıyor" demişti.

"YABANCI DÜŞMANLIĞI" HAKKINDA HÜKÜMET DÜZEYİNDE TOPLANTI

Öte yandan Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler Bakanı Nkoana Mashabane'nin, ülke gündemindeki "yabancı düşmanlığı" meselesini görüşmek üzere Afrika ülkelerinden yetkililerle bir araya geleceği belirtildi. 

Güney Afrika'nın Johannesburg kentine sıçrayan şiddet olaylarının, yabancılarda korku ve tedirginliğe sebep olduğu ifade ediliyor.

KwaZulu-Natal eyaletinin Durban kentinde patlak veren olaylarda geçen cuma gününden bu yana 6 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi de daha güvenli bölgelere göç etmişti. 

Durban'da binlerce kişi dün, ülkede Afrikalı göçmenleri hedef alan yabancı düşmanlığının önüne geçilmesi talebiyle gösteri düzenlemişti. 

Çoğunluğu kayıt dışı çalışan yüz binlerce Afrikalı göçmene ait ev ve iş yerlerinin hükümet karşıtı gösterilerde sıklıkla yağmalandığı Güney Afrika'da, 2008 yılında yaşanan şiddet olayları sırasında 50 Afrikalı göçmen hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?