banner15

Güney Afrika'daki eylemlerde öğrenciler kazandı

Güney Afrika'da harç protestoları sonuç verdi, hükümet harçlar ile ilgili verdiği harç tutarını arttırma kararını geri çekti

Güney Afrika'daki eylemlerde öğrenciler kazandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, dün öğrenci liderleri ve üniversite yöneticileri ile yaptığı görüşmelerden sonra, 2016 yılında harç ücretlerinde artış olmayacağını açıkladı.

Ülke genelinde 14 üniversiteden binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşen protestolar sonucunda dersler iptal edilmişti. Protestoların, apartheid rejiminden beri görülen en geniş çaplı öğrenci eylemleri olduğu kaydedildi. 

Güney Afrika'da öğrenci protestoları ekim ayı başından beri devam ediyordu. Ülkenin bir çok şehrinde harç zammına yapılan öğrenci protestoları sonucu bir çok üniversite derslere ara verdi. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentindeki Witwatersrand Üniversitesinde geçen hafta başlayan harç protestosu kısa zamanda ülke genelindeki tüm üniversitelere yayılmıştı. 

Güney Afrika'da devlet başkanı Zuma harç zamlarının iptal edileceğini söylemesine rağmen  öğrenci gösteri ve boykotları bugün de devam etti. Proterio, Cape Town ve Durban şehirlerinde öğrenciler derslere girmediler. 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35