banner39

Güney Sudan lideri, isyancıların başı ile görüşecek

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in isyancıların lideri Machar ile görüşmeyi kabul ettiği açıklandı

Afrika 08.05.2014, 08:06 08.05.2014, 08:06
Güney Sudan lideri, isyancıların başı ile görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan hükümet sözcüsü Michael McCoy, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in isyancıların lideri Riek Machar ile görüşmeyi kabul ettiğini bildirdi. 

McCoy, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlediği basın toplantısında, Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ve müzakerelere katılan ülkelerin talebi doğrultusunda, Mayardit'in, Machar ile bir araya geleceğini söyledi.

Mayardit'in Addis Ababa'ya gelerek Machar ile görüşeceğini belirten McCoy, söz konusu görüşmeyle müzakerelerin desteklenmesi ve ülkede yaşanan krize çözüm bulunmasının amaçlandığını belirtti.

Güney Sudan Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı. 

Krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile Machar'a bağlı heyetler arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 3 Ocak'ta başlayan ve IGAD'a bağlı ara bulucu heyetin gözetiminde yürütülen müzakerelerin ilk turu kapsamında, 23 Ocak'ta çatışmalara son verilmesini öngören anlaşma imzalanmış ancak kağıt üzerinde kalmıştı. Taraflar son olarak insani yardımların ulaştırılması için güvenlik koridorları açılması konusunda anlaşmıştı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?