Güney Sudan Ordusu sivillerin kampına zorla girmiş

Güney Sudan'ın çatışmalardan kaçan sivillerin kampına zorla girmeye çalıştığı ve BM görevlilerini tehdit ettiği açıklandı

Güney Sudan Ordusu sivillerin kampına zorla girmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM, Güney Sudan ordusunun, Bor kentinde çatışmalardan kaçan sivillerin sığındığı BM kampına zorla girmek istediğini ve izin vermeyen barışgücü askerlerini tehdit ettiğini bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Güney Sudan ordusunun üst düzey yetkilileri ve askerlerden oluşan bir grubun, Bor kentinde sivillerin sığındığı BM kampına (UNMISS) silah zoruyla girmek istedikleri belirtildi.

Kampa silahlı askerlerin girmesine izin vermeyen BM görevlilerinin tehdit edildiği ifade edilen açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un olaydan büyük rahatsızlık duyduğu ve bu tavrı kınadığı kaydedildi. 

Açıklamada, Güney Sudan'da bir aydan fazla süren çatışmalarda binlerce sivilin öldürüldüğü, evsiz bırakıldığı ve acı çektirildiği belirtilerek, çatışmaların derhal durdurulması ve insan haklarına saygı gösterilmesi istendi.

Dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'ın en büyük etnik gruplarını oluşturan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in bağlı olduğu Dinka ile darbe planladığı iddiasıyla görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın Nuer kabileleri arasında 15 Aralık'tan bu yana çatışmalar yaşanıyor.

BM'nin çatışmalarda binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirmesine rağmen bölgedeki kaynaklar ölü sayısının on bine ulaştığını iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 08:41
banner53
YORUM EKLE

banner39