Güney Sudan, Sudan'a tazminat teklif etti

Güney Sudan, Sudan'a bölünmenin sebep olduğu ekonomik kayıplar için 3 milyar dolardan fazla tazminat ödeme teklifi yaptı.

Güney Sudan, Sudan'a tazminat teklif etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Etiyopya'da Afrika Birliği zirvesinde bıraraya gelen Sudan lideri Ömer El Beşir ile Güney'in lideri Salva Kiir Mayardit, BM'nin karşılıklı anlaşmazlıkların çözümü için belirlediği son tarih 2 Ağustos'tan önce önemli meseleleri masaya yatırdı.

Petrolünü Kuzey'den pazarlamak zorunda olan Güney Sudan, transit ücretlerini artırabileceğini ve Hartum'u 5 milyar dolara yakın borcunu silebileceğinin sinyallerini verdi. Güney Sudan ayrıca Sudan'a bölünmenin sebep olduğu ekonomik kayıplar için 3 milyar dolardan fazla tazminat ödeme teklifi yaptı.

Öte yandan Hartum hükümeti Güney'in tekliflerine cevap vermedi.

Güney Sudan başmüzakerecisi Pagan Amum basına yaptığı açıklamada, "Sudan'a son önerilerimizi sunduk. 9 günümüz kaldı. Artık anlaşmayı sonlandırmalıyız." dedi.

Güney Sudan geçen yıl bağımsızlığını aldığı Sudan ile arasında başta Hiclic petrol yatakları, petrol transport ücretleri, ulusal borçların paylaşımı gibi bir çok sorun halen çözüm bekliyor. Sınır anlaşmazlıklarından dolayı çatışan taraflar geçtiğimiz Nisan ayında topyekün savaşın eşiğinden döndü.

Sudan, Güney'in ayrılmasından sonra petrol yataklarının yüzde 75'ini kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 14:30
banner53
YORUM EKLE

banner39