banner39

Güney Sudan zor günlerin eşiğinde

Verimli toprakları ve petrol yatakları tamamen yabancıların elinde bulunan Güney Sudan'ı zor günler bekliyor.

Afrika 10.07.2011, 13:19 10.07.2011, 13:19
Güney Sudan zor günlerin eşiğinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan, Sudan'daki nüfus ve yatırım üzerine yazılmış olan bir rapora göre uluslararası firma ve yatırımcılar, Güney Sudan'ın en verimli tarım alanlarını ele geçirmiş durumda bulunuyor.

Başkent Juba'da yerel halk sınırlı imkanlarla geçinmeye çalışıp ertesi güne dair bir umutları yokken ülkenin zengin petrol yatakları ve diğer zenginlikleri batılılar tarafından işletiliyor. Ülkedeki bu yokluk, zaman zaman şiddet olaylarını da beraberinde getiriyor.

Ülkede 2007 yılından bu yana yabancılar tarafından alınan toprak miktarı 2,64 milyon hektarı bulurken bu alanın Rwanda'nın büyüklüğünün çok üstünde olduğu bildiriliyor. Bağımsızlığını dün ilan eden Güney Sudan'da ekonominin ve petrol yataklarının neredeyse tamamının yabancıların denetiminde olması, Güney Sudan halkının geleceğinin yabancıların ipoteği altında olduğunu gösteriyor.

Güney Sudan'da Afrika'nın diğer bölgelerine göre yabancı şirketlerin ilgisinin çok daha fazla olması bölge halkı ve uzmanlar tarafından sürekli olumlu ve olumsuz yönleri ile tartışılırken şu ana kadar bir netice elde edilemediği bildiriliyor.

Uzmanlar Güney Sudan'ı karanlık günlerin beklediğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?