banner39

Güney Sudan'da 163 kişi öldü

Güney Sudan'da süren çatışmalarda 163 kişi hayatını kaybetti.

Afrika 28.03.2013, 20:43 28.03.2013, 20:43
Güney Sudan'da 163 kişi öldü

Güney Sudan'da güvenlik güçleri ile isyancılar arasındaki çatışmalarda 163 kişinin öldüğü bildirildi. Ordu Sözcüsü Albay Philip Aguer, güvenlik güçlerinin David Yau Yau önderliğindeki isyancıların askeri malzemelerin nakliyesi için kullandığı Okello kenti yakınlarındaki havaalanını kontrol altına aldığını açıkladı.

Aguer, çatışmalarda 143 isyancı ile 20 güvenlik görevlisinin öldüğünü, 70 güvenlik görevlisinin ise yaralandığını söyledi.

Etiyopya üzerinden Cibuti'ye petrol boru hattı inşa etmeyi planlayan Güney Sudan, Sudan'ı projeyi engellemek için Yau Yau'ya destek vermekle suçluyor.

Güney Sudan'ın suçlamalarını reddeden Sudan ise Juba yönetiminin Güney Kordofan ve Mavi Nil eyaletlerindeki silahlı gruplara askeri destek sağladığını ileri sürüyor.

Yau Yau, 2010'daki genel seçimi kaybettikten sonra hükümete karşı ayaklanma başlatmıştı. İktidar partisini seçimde hile yapmakla suçlayan Yau Yau, 2011'de Devlet Başkanı Salva Kiir'in ilan ettiği aftan yararlanarak Juba'ya dönmüştü. Geçen yıl Hartum'a kaçan Yau Yau, Pibor eyaletinde Güney Sudan hükümetine karşı yeni bir isyan düzenlemişti.
    
  

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?