banner39

Güney Sudan'da 9 bin savaşçı çocuk var

Güney Sudan'da hem ordu hem de isyancıların safında 9 binden fazla çocuk savaşçı var...

Afrika 30.04.2014, 14:41 30.04.2014, 14:41
Güney Sudan'da 9 bin savaşçı çocuk var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Şefi Navi Pillay, Güney Sudan'daki iç savaşta 9 binden fazla çocuğun savaştığını söyledi. Hem ordunun hem de isyancıların çocuk savaşçıları kullandığını dile getiren Pillay, Güney Sudan'ın kıtlık felaketiyle karşı karşıya kaldığını fakat yetkililer tarafından bu konunun dikkate alınmadığını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP, Pillay'ın Güney Sudan’a yaptığı ziyarette iki liderle de görüştüğünü fakat liderlerin kıtlık konusunda pek endişe duymadığını bildirdi.

Pillay, çocukların asker olarak kullanılmasından öte iki tarafın da ayrım yapmadan sivillerin ve özellikle çocukların da öldüğü saldırılar yaptığını belirtiyor.

Pillay'ın ziyareti Güney Sudan'daki krizi bitirmek için yabancı bir müdahale olacağı şeklinde yorumlanıyor. ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry de, tarafların anlaşması için önümüzdeki hafta Çarşamba günü Etiyopya'ya gidecek.

Bu arada Güney Sudan hükümeti, isyancıların isteği üzere cuma günü darbe teşebbüsü ile suçlanan dört siyasi tutukluyu serbest bırakacak.

Güney Sudan’da çatışmalar aralık ayında ülkenin Devlet Başkanı Salva Kiir’i destekleyenler ile görevden alınan yardımcısı Riek Machar yanlıları arasında başladı. Salva Kiir, Machar'ı darbeye teşebbüs etmekle suçluyor. Machar suçlamayı kabul etmese de hükümetle savaşmak için isyancı grupları harekete geçirdi.

İki taraf arasında ateşkes görüşmeleri ocak ayında başladı. Görüşmeler Etiyopya'da devam etse de çatışmalar devam ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, devam eden şiddet olaylarının sorumlularını yaptırım uygulamakla tehdit etti.

İki taraf da birçok vahşete ve savaş suçuna imza atıyor. İsyancılar kuzey petrol bölgelerini ve birçok önemli şehri alacaklarını söyleyerek çatışmaların yoğunluğunu artırıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?