Güney Sudan'da bir general öldürüldü

Güney Sudan Ordusu ana karargahından silah sesleri yükseliyor, silahlı grupların kontrolündeki Bor kentinde, bir general öldürüldü.

Güney Sudan'da bir general öldürüldü

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da, hükümet güçleri ile eski cumhurbaşkanı yardımcısı Riek Machar'ın liderliğindeki muhalif gruplar arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Başkent Cuba'da bulunan Güney Sudan Ordusu (Sudan Halk Kurtuluş Ordusu SPLA)  karargahından yoğun silah sesleri yükseliyor. Askeri kaynaklar isyancılar ile ordu arasında çatışmaların yaşandığını belirtti.

Öte yandan Machar'ın liderliğindeki muhalif grupların kontrolündeki Bor kentinde bir general öldürüldü kaydedildi. Genaralin ordunun isyancılara karşı operasyonu sırasında pusuya düşürüldüğü ifade edildi. Konuyla ilgili ordudan henüz açıklama yapılmadı.

Çatışmaların sürdüğü ülkede sosyal ve ekonomik hayat da durma noktasına geldi.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, 16 Aralık'ta ülkesinde başarısız darbe girişiminde bulunulduğunu, bunun arkasında da temmuz ayında görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın olduğunu öne sürmüştü. Bu gelişmenin ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 19:47
banner53
YORUM EKLE

banner39