banner39

Güney Sudan'da hastane yakıldı, hastalar öldürüldü

Güney Sudan'da isyancılarla girilen çatışmada bir hastane yakıldı, bir hastanede ise hastalar öldürüldü

Afrika 27.02.2014, 08:10 27.02.2014, 08:10
Güney Sudan'da hastane yakıldı, hastalar öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan'da, hükümet güçleri ile isyancılar arasında yaşanan çatışmalarda el-Vahde eyaletinde bir hastanenin yakıldığı ve Yukarı Nil eyaletinin başkenti Malakal'daki hastanede bazı hastaların öldürüldüğü bildirildi.

Uluslararası insani ve tıbbi yardımlarla ilgilenen Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Başkanı Rafael Giorgio, başkent Cuba'da yaptığı basın açıklamasında, hükümet güçleri ile Riek Machar’a bağlı muhalif gruplar arasında devam eden şiddet olayları esnasında Malakal hastanesinde bulunan bazı hastaların öldürüldüğünü ve Vahde eyaletindeki Lir hastanesinin yakıldığını belirtti.

Giorgio, Malakal'daki saldırılar nedeniyle binlerce kişinin insani yardım almaktan mahrum kaldığını ifade etti. Giorgio, saldırıların, zayıf grupların sağlık hizmetine en çok muhtaç oldukları bir zamanda tıbbi yardım almalarını engellediğini kaydetti.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün Lir eyaletindeki Program Koordinatörü Sarah Mainrad da sivillerin sürekli yaşanan şiddet olayları nedeniyle eyaleti terk ettiğini ve bölgelerine geri dönmekten korktukları için zor şartlar altında çalılıklarda yaşadıklarını dile getirdi.

Mainrad, eyaleti terk edenlerin bir süre sonra geri dönmeleri halinde de sağlık hizmetlerinin bulunmaması nedeniyle tekrar kentten ayrılmak zorunda kalacaklarına işaret etti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?