banner39

Güney Sudan'da liderlerden ateşkes kararı

Güney Sudan'da bir haftadır devam eden çatışmaların ardından iki taraf lideri ateşkes kararı verdi

Afrika 12.07.2016, 15:16 12.07.2016, 15:42
Güney Sudan'da liderlerden ateşkes kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve yardımcısı Riek Machar, başkent Juba'da Perşembe gününden bu yana çarpışan güçlerine ateşkes emri verdi.

Riek Machar BBC'ye yaptığı açıklamada, ülkedeki son şiddet olaylarının, Güney Sudan'da barış istemeyenlerin sonucunu hesaplayarak hazırladıkları bir planın sonucu olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlık sözcüsü John Kirby sosyal medyada yayınladığı mesajda karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BM Güvenlik Konseyi taraflara çatışmalara son verme çağrısı yapmış, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Güney Sudan'daki barışgücü misyonunun genişletilmesini istemişti.

Ülke; 20 yıl süren ve en az 1,5 milyon kişinin öldüğü, 4 milyondan fazla kişinin de evsiz kaldığı bir gerilla savaşının ardından Temmuz 2011'de bağımsızlığını ilan etti.

Aralık 2013'te, Cumhurbaşkanı Kiir'in hükümeti görevden alıp yardımcısı Machar'ı darbe yapmayı planlamakla suçlamasının ardından iç savaş çıktı.

Ülkenin en büyük etnik grupları olan Kiir'in liderliğindeki Dinkalar ile Machar'ın önderliğindeki Nuerler arasındaki çatışmalarda sonucu 2 milyon 200 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. On binlerce kişinin öldüğü bildirildi, binlerce kişi açlıktan ölme tehlikesi ile yüz yüze geldi. Riek Machar ülkeden kaçtı.

BM'nin yaptırım tehdidi sonrası Cumhurbaşkanı Kiir Ağustos 2015'te isyancılarla barış anlaşması imzaladı. Riek Machar, Nisan ayında ülkeye döndü ve ulusal birlik hükümetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak göreve başladı. Cumhurbaşkanı Kiir bu gelişme sonrası yaptığı açıklamada, "Güney Sudan'da savaşın sona erdiğini, barış ve istikarın ülkeye geri geldiğini" söylemişti.

GÜNEY SUDAN'DA İSRAİL VE ABD PARMAĞI

Nil nehri üzerinde bulunan ve günlük 300 bin varil petrol üretim kapasitesi olan Güney sudan ABD ve İsrail hükümetlerinin ilgi odağı durumunda. 

Güney Sudan dünya kamuoyuna duyurduğu üzere elektrik üretimi ve tarım arazilerinin sulanması için iki büyük baraj inşa edecek.

Tabii bu barajların İsrailli şirketler eliyle yapılacağı da bir sır değil.

Bağımsızlığını kazanır kazanmaz ilk yurt dışı ziyaretini İsrail'e yapan Salva Kiir’e İsrail hemen Juba büyük elçisini atayarak karşılık verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?