banner15

Güney Sudan'da muhaliflere af kararı

Cumhurbaşkanı Mayardit, yardımcısı ve isyancıların eski lideri Machar'a bağlı silahlı muhalifler hakkında af kararı çıkardı

Güney Sudan'da muhaliflere af kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, yardımcısı ve isyancıların eski lideri Riek Machar'a bağlı silahlı muhalifler hakkında af kararı çıkardığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Wek Ateny, başkent Cuba'da yaptığı basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Mayardit'in, Machar liderliğindeki silahlı muhalif grup mensupları hakkında af çıkardığını belirterek, söz konusu affın bugünden itibaren uygulamaya konulacağını ifade etti.

Ateny, söz konusu af kararına ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da hükümete bağlı güvenlik güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında cuma günü başlayan ve kentin farklı bölgelerinde devam eden çatışmalarda 270 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Afrika Birliği ve Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinin (IGAD) gözetiminde gerçekleşen barış görüşmeleri sonucunda, Mayardit hükümeti ile Machar taraftarı silahlı muhalif gruplar, 17 Ağustos 2015'te "tartışmalı tüm tarafların katılımıyla 3 yıl süreli geçici bir hükümet kurulmasının ardından genel seçimlere gidilmesini" öngören anlaşmayı imzalamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48