banner39

Güney Sudan'da seçimler iptal edildi

Ülkedeki krizin çözümü için imzalanan anlaşmanın ardından hükümet bu yıl düzenlenmesi planlanan seçimleri iptal etti.

Afrika 13.02.2015, 19:52 13.02.2015, 19:52
Güney Sudan'da seçimler iptal edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Sudan hükümeti, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın geçici hükümetin kurulmasını öngören bir anlaşma imzalamasının ardından, bu yıl planlanan seçimleri iptal ettiğini açıkladı.

Enformasyon Bakanı Michael Makuei Lueth, gazetecilere, iki liderin geçici hükümetin kurulması, yasama, yürütme ve hükümet görevlerinin paylaşılmasını öngören anlaşmasıyla, 1 Nisan 2015 itibarıyla krizin çözüme ulaştırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Lueth, "Hükümetimiz, bu anlaşmayı göz önüne alarak, seçimlerin düzenlenmesinin uygun olmayacağına karar verdi" dedi.

Bakan Lueth, bu gelişmeler ışığında hükümetin Devlet Başkanı Mayardit'in 9 Temmuz 2015'te sona erecek görev süresini 9 Temmuz 2017'ye uzatacağını belirtti.

Güney Sudan Devlet Başkanı Mayardit, 16 Aralık 2013'te yaptığı açıklamada, görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın darbe teşebbüsünde bulunduğunu öne sürmüştü. Bu gelişmenin ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.

Mayardit ve Machar, ilk defa geçen mayısta Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn'ın ara buluculuğunda bir araya gelmiş ve savaşın sonlandırılması için imzaladıkları barış anlaşması tarafların birbirlerini suçlaması sonucu kısa sürede bozulmuştu.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da geçen yıldan beri Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ara buluculuğunda devam eden görüşmelerde 10 Haziran'da da "geçiş hükümeti" kurulmasını öngören bir "yol haritası" açıklanmış ancak hayata geçirilememişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?