banner39

Güney Sudan'da siyasi rakipler anlaşma imzaladı

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Mayardit ile görevden aldığı yardımcısı Machar, ülkedeki krizin çözümü için anlaşma imzaladı

Afrika 02.02.2015, 11:57 02.02.2015, 11:57
Güney Sudan'da siyasi rakipler anlaşma imzaladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın, geçici hükümetin kurulmasını öngören bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, ülkedeki krize ilişkin çözüm arayışları çerçevesinde Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta gözetiminde 3 gün süren görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Mayardit ile eski yardımcısı Machar arasında, geçici hükümetin kurulması ile yasama, yürütme ve hükümet görevlerinin paylaşımını öngören bir anlaşma imzalandı.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Mayardit, 16 Aralık 2013'te yaptığı açıklamada, görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın darbe teşebbüsünde bulunduğu öne sürmüştü. Bu gelişmenin ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.

Mayardit ve Machar, ilk defa mayısta Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn'ın ara buluculuğunda bir araya gelmiş ve savaşın sonlandırılması için kapsamlı barış anlaşması imzalamıştı ancak anlaşma tarafların birbirlerini suçlaması sonucu kısa sürede bozulmuştu.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da geçen yıldan beri Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ara buluculuğunda devam eden görüşmelerde 10 Haziran'da da "geçiş hükümeti" kurulmasını öngören bir "yol haritası" açıklanmış ancak hayata geçirilememişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?