Güney Sudan'daki ABD'liler tahliye ediliyor

Etiyopya'da müzakereler sürerken, Güney Sudan'da çatışmalar hız kesmedi. Juba'daki ABD vatandaşlarını, en yakın güvenli ülkeye götürmek üzere tahliye uçakları hazırlandı

Güney Sudan'daki ABD'liler tahliye ediliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi  

Güney Sudan'da devam eden krize çözüm bulunması için hükümet yetkilileri ile darbe girişiminde bulunmakla suçlanan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'a bağlı heyet arasındaki görüşmelerin ilk oturumu Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da başladı. 

Görüşmelerde, Güney Sudan'daki iktidar paylaşımı, mevcut krize çözüm bulunması, ülkeyi özgür ve adil şekilde parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlayacak ulusal uzlaşı hükümeti kurulması gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Öte yandan, Güney Sudan'ın Congley eyaletinin başkenti Bor'da ordu birlikleriyle, eski Güney Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Machar Riek'e bağlı güçler arasında çatışmaların sürdüğü belirtildi.

ABD yönetimi ise, Güney Sudan'daki elçilik personelinin bir bölümünü daha çekme kararı aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Juba'daki elçilik çalışanlarının daha da azaltıldığını ve buradaki ABD vatandaşlarına artık hizmet verilemeyeceğini ilan etti. Bakanlık ayrıca Güney Sudan'ın başkenti Juba'daki ABD vatandaşlarını, en yakın güvenli ülkeye götürmek üzere tahliye uçaklarının hazırlandığını duyurdu.

Güney Sudan Genelkurmay Başkanı General James Hoth Mai, dün ordu birliklerinin silahlı grupların ele geçirdiği Bor ve Bentiu kentini geri almak için harekete geçtiğini açıklamıştı. Güney Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Machar Riek'e bağlı silahlı grupların Bor kentinde kontrolü sağladığı belirtilmişti.  Cumhurbaşkanı Mayardit, çarşamba günü Congley ve Birlik eyaletlerinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'ın en büyük etnik gruplarını oluşturan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in bağlı olduğu Dinka ile görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın Nuer kabileleri arasında yoğunlaşan çatışmalarda BM rakamlarına göre binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

BM, ülke genelinde evlerini terk etmek zorunda kalan sivil sayısının 180 bine, ülkedeki BM kamplarına sığınanların sayısının da 75 bine yükseldiği bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39