banner15

Güney Sudan'daki çatışmalarda 115 kişi öldü

Güney Sudan'da dün gece başlayan çatışmalarda hükümet askerlerinden 80, muhaliflerden 35 kişi hayatını kaybetti

Güney Sudan'daki çatışmalarda 115 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan'da çıkan çatışmalarda 115 askerin öldüğü bildirildi.

Güney Sudan'ın başkenti Juba'da Devlet Başkanı Salva Kiir'in konutunun dışında dün gece başlayan şiddetli çatışmalar sonrasında Kiir, Devlet Başkan Yardımcısı ve ülkenin eski lideri Riek Machar ile bir görüşme yapıldı..

Machar askeri sözcüsü William Gatjiath Deng çatışmaların aseri bölgelerde ve hükümet binasının yanında meydana geldiğini söyledi.


Bazı yaralıların durumkunun ağır olduğunu belirten sözcü ölü sayısının artacağını söyledi. Ölenlerin 35'inin SPLM-IO grubundan 80'inin de hükümet güçlerinden olduğunu söyledi.


Benzer bir çatışmada perşembe günü de beş asker öldürülmüştü. World Vision yardım grubu çalışanı Yeremya Genç dün geceden bu yana sessizlik halim olduğunu ancak bölgenin hala gergin olduğunu söyledi.

Hükümet birlikleri ile eski asiler (SPLA-IO) arasındaki çatışmaların, iki tarafın da barış sürecini ciddi olarak değerlendirmediklerinin bir göstergesi olduğu belirtiliyor.

RİEK MACHAR TENY (d. 1952)

Güney Sudan Cumhuriyetinin ilk Başkan Yardımcısıdır. 2011-2013 yılları arası görev yapmıştır. Kartum Ünversitesi'nden makine mühendisi olarak mezun olduktan sonra 1984'yılında Bradford Üniversitesi'nde felsefe ve stratejik planlama doktorası yapmıştır.

Riek Machar, John Garang'ın (1984) altında Sudan Halk Kurtuluş Ordusunun ilk üyelerinden biriydi. İkinci Sudan İç Savaşı'na katılmıştır. Machar 1997 yılında Hartum Barış Anlaşmasını imzaladı. Machar ve ekibi Hartum'da Ulusal İslami Cephesine katılmışlardır. Anlaşmanın imzalanmasından sonra Güney Sudan Savunma Kuvvetleri'nin (SSDF) (1997-2002) lideri oldu. Hartum Barış Anlaşması kağıt üzerinde Machar'ı Sudan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı yaptı. Daha önce Güney Sudan Koordinasyon Konseyi Başkanlığı (7 Ağustos 1997 - 31 Ocak 2000) yapmıştır.

Riek Machar, 16 Aralık 2013 tarihinde bir başarısız darbesinin ardından Başkan Salva Kiir Mayardit tarafından suçlandı. Darbeye karışmaya inkâr etmiş olsa da isyancıları övmüştür. Günümüzde isyancı hareketin lideri olarak tasvir edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48