banner39

Güney Sudan'dan Sudan'a mülteci akını

Güney Sudan'da çatışma alanlarının genişlemesi sebebiyle her gün binlerce kişi Sudan'a geçiyor

Afrika 16.02.2014, 09:35 16.02.2014, 09:35
Güney Sudan'dan Sudan'a mülteci akını

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan'da Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'e karşı, eski yardımcısı Riek Machar'ın darbe girişiminde bulunmasının ardından ülke genelinde çatışma alanları genişledi. Her gün ülkeden binlerce mülteci Sudan'a akın ediyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Sudan’daki İnsan Hakları ofisinden yapılan açıklamada, Güney Sudan’daki iç savaştan kaçarak Sudan’a son 3 hafta içinde 4 bin 700 mültecinin geldiği bildirildi.

Açıklamada, bu gelenlerle birlikte Sudan’da 24 bin 700 mültecinin bulunduğu belirtildi. Gelen mültecilerin gıda başta olmak üzere, barınma ve tıbbı yardıma acil ihtiyaç duydukları kaydedildi.

Güney Sudan ile Sudan arasında bulunan Korfadan eyaletinde büyük bir dram yaşandığını belirten BM yetkilileri, yaşları 15 ile 49 arasında kadın ve erkeklerden oluşan mülteciler arasında cinsel istismara uğramış çok sayıda hasta kişinin olduğuna dikkati çekildi.

Güney Sudan, 20 yıl süren çok kanlı bir iç savaş ve Sudan'a karşı yürütülen bağımsızlık mücadelesinin ardından 2011 yılında yapılan referandumla Sudan’dan ayrılmıştı.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, 16 Aralık Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkede başarısız bir darbe girişimi olduğunu belirtmiş ve temmuz ayında görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın darbe teşebbüsünün arkasında olduğunu savunmuştu. Bunun ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınırken, meydana gelen şiddet olayları nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile Machar'a bağlı heyetler arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 3 Ocak'ta başlayan ve IGAD'a bağlı arabulucu heyetin gözetiminde yürütülen müzakerelere başlanmış ve çatışmalara son verilmesini öngören bir anlaşma imzalanmıştı. Daha sonra ihtilaf çıkınca müzakerelerin 2. turu, çarşamba akşamı Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da başlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?