Güney Sudanlı taraflar müzakere masasına oturacak

Güney Sudan'da devam eden kanlı çatışmalara son vermek amacıyla Etiyopya'nın ara buluculuğunda bir araya gelmesi planlanan taraflar müzakerelere başlayacak

Güney Sudanlı taraflar müzakere masasına oturacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Sudan'da çatışmaları ve şiddeti bitirmek amacıyla ilk adımları atılan birebir müzakerelerin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Müzakereler Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da gerçekleşecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom, ilk görüşmelerin verimli geçtiğini söyledi. Taraflar henüz birebir görüşmelere başlamış değil.

Etiyopya'nın ara buluculuğu ile bir araya gelecek olan Güney Sudanlı taraflar Çarşamba günü Etiyopya'ya gittiler. Etiyopya'da aynı otelde kalmalarına rağmen henüz birebir görüşmelere başlamayan taraflar, Etiyopyalı yetkililer aracılığıyla müzakere masasına oturma şartlarını kararlaştırmaya çalışıyorlar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Etiyopyalı bir yetkili, müzakerelerin başlayacağını ancak kesin çözüm ve barışın hemen gelmesinin beklenemeyeceğini ifade etti. Öncelikli amacın çabuk ve kalıcı bir ateşkesin sağlanması olduğunu belirten yetkili, önümüzdeki günlerde tarafların birebir müzakereler için de aynı masa etrafında toplanacağını söyledi.

Güney Sudan'da devam eden iç savaşta binden fazla insan hayatını kaybetti, yüz binlerce insan evsiz kaldı. İki yıl önce bağımsızlığını ilan etmiş olan ve dünyanın en yeni devleti ünvanını taşıyan Güney Sudan iç karışıklıklarla boğuşuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 12:04
banner53
YORUM EKLE

banner39