banner39

Güney Sudanlı taraflara ateşkes uyarısı

IGAD, Güney Sudan'daki krizin sone ermesi için taraflara "ateşkese bağlı kalmaları" çağrısında bulundu

Afrika 20.02.2014, 16:34 20.02.2014, 16:34
Güney Sudanlı taraflara ateşkes uyarısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), Güney Sudan'daki krizin sone ermesi için taraflara "ateşkese bağlı kalmaları" çağrısında bulundu. 

IGAD'dan yayımlanan yazılı açıklamada, "Güney Sudan'da çatışmaların devam ettiği ve durumların kötüye gittiğine dair basında yer alan haberlerden endişe duyuyoruz. Çatışmaların yeniden başlaması ateşkesin ihlali anlamına gelir. Kriz ancak siyasi diyalog kurularak çözülebilir. Askeri çözümü mümkün değil. Taraflara ateşkese bağlı kalmaları çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Açıklamada Congley, Birlik, Yukarı Nil eyaletlerinde yeniden çıkan çatışmalara işaret edilerek, söz konusu olaylar nedeniyle barış sürecinin yıpratılması ve Güney Sudan halkının sıkıntılarının artmasından endişe edildiği vurgulandı. 

Güney Sudan'daki krizin çözümü için Etiyopya'da taraflar arasında sürdürülen müzakereler kapsamında hükümet yetkilileri ile Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'a bağlı heyetler arasında 23 Ocak'ta çatışmaların durdurulmasını öngören bir anlaşma imzalanmıştı. 

Mayardit'in, 16 Aralık'ta, Machar'ı başarısız bir darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti. BM rakamlarına göre olaylarda binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Ülkedeki krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Machar'a bağlı heyet arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da IGAD'a bağlı arabulucu heyetin yanı sıra ABD, Norveç ve Çin'den bazı yetkililerin katılımıyla 3 Ocak'ta görüşmeler başlamıştı.

Müzakerelerin 2. turu, 12 Şubat Çarşamba Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da başlamıştı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?