banner15

Hafter'in adamı Türkiye'yi tehdit etti

Hafter komutasındaki sözde Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, "Genel Komutanlığımız, Libya halkının egemenliği ve arzularından ödün vermeyecek. Trablus sahillerinde Türk askerlerinin sonu gelecek" açıklamasında bulundu.

Hafter'in adamı Türkiye'yi tehdit etti

Libya'nın doğusuna hakim olan Halife Hafter komutasındaki sözde Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Türkiye'nin olası askeri müdahalesi ve Zuveytine'de bulunan petrol kuyusunun, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) gelir sağladığı gerekçesiyle kapatılmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Sky News Arabia'nın aktardığına göre, düzenlediği basın toplantısında "Öfkeli kitleler petrol sahalarında üretimi durdurdu" diyen Mismari, "Genel Komutanlığımız, Libya halkının egemenliği ve arzularından ödün vermeyecek" dedi.

Türkiye tarafının UMH'ye destek için Libya'ya asker gönderme yönündeki kararına tepki gösteren Mismari, "Trablus sahillerinde Türk askerlerinin sonu gelecek" diye konuştu.

Sözcü, "Petrol limanlarını kapatan Libya halkıdır ve biz onları korumalıyız" diye ekledi.

Libya Ulusal Ordusu Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Türkiye ateşkesi ihlal ve suistimal etti, deniz ve hava yoluyla ülkeye daha fazla Suriyeli terörist ve silah gönderdi" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Haber 7

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mismari'ye dostça  tavsiyeler.
Mismari'ye dostça tavsiyeler. - 7 ay Önce

General Halife Hafter Sudan’ı ikiye bölen Albay Jonh Garang’a çok benziyor. Garang da Amerika'da eğitim aldıktan sonra ülkesine dönmüş ve Sudan Halk Kurtuluş Ordusunu kurarak Güney Sudanı Hartum’dan ayırmak için mücadele başlatmış idi. Başlangıçta o da bütün Sudan’ı kurtaracağını vaad ediyordu. Sonra Güneye yoğunlaştı. Bilahare Ömer el Beşir ile anlaştılar ve kendisini Cumhurbaşkanı Yardımcısı yaptılar. Buna rağmen gizliden gizliye petrol yataklarına sahip Güneyi bağımsız bir devlet yapmaya çalışıyordu. Garang petrol gelirlerinin Güney halkına yansıtılacağını zannediyordu. Ancak bu angajmanlara girilmemesi için Güneyde daha devlet kurulmadan ortadan kaldırdılar. O an nasıl bir oyunun içinde olduğunu anladı ama iş işten geçmişti. Onu oraya getiren irade petrolün ülke kalkınmasına yansıtılmasına izin vermedi. Garangı ortadan kaldırmakla bütün vaatler suya düşmüş idi. Garang Cumhurbaşkanı Yardımcısı sıfatıyla da bu ihanet çemberi içinde iken bir uçak kazası sonucu hayatını kaybetti. Bilahare Güney Sudan diye bir ülke kuruldu. Keşke bugün Güney halkının ne sefalet içinde yaşadıklarını Garang da görseydi. Amerika ve İsrail ortaklı petrol şirketleri petrol gelirlerini maalesef Güney Sudanı fakirlikten kurtarmak için vermedi. Çünkü halk uyandığında İranlı Musaddık gibi yapacakları ilk iş petrolü millileştirmek olacaktı. İranda ağzı yanan Amerikalılar buna fırsat vermediler.
General Hafter de Amerika’da kaldı ve eğitim gördü. Kendisine devlet adamısın ruhu şırınga edilerek yetiştirildi. Söylentilere göre Moskovada kırmızı halı serilmeden karşılandığı için sinirlenmiş ve toplantıyı yarıda kesmiş. Hafter ayrıca Rusya Askeri akademisinde de eğitim görmüştü. Onun için Moskova’da barış antlaşmasını yarıda keserek ülkesine döndü ve ateşkesi bozarak çevresine saldırılara devam etme talimatını verdi. Bu gidişle Hafter Garang’ın yaptığı gibi Libyayı ikiye bölmek gibi tehlikeli bir ateşle oynuyor . Hafterin kurmuş olduğu Libya Ulusal Ordusu ile Sudan Halk Kurtuluş Ordusu patentinin aynı mahfile ait olduğunu Libya halkı bilmeyebilir. Hafter, Afrika’dan toplatılarak emrine verilen paralı askerler yardımıyla petrol kuyularını ele geçirdikten sonra kendisine verilen vaatlerden kurtulmak için kendisini John Garang gibi ortadan kaldıracaklar. Petrol firmaları neft gelirlerini Libyalılara yansıtmayacak. Hafter’in bunları hissetmemesi mümkün değil. Düşünceli donuk bakışları biraz da bu endişelerden olsa gerek. Ancak çevresi bu oyunu bilmiyor, anlamak da istemiyor. Ahmet El Mismari’nin bu açıklamaları Türk halkını tanımadığını gösteriyor. Libya’nın kalkınmasında büyük emeği geçen Türk inşaat sektörünü ve bütün Libya’ya huzur ve saadet getirmek isteyen Türk askerlerini tehlike olarak görmeleri büyük bir gaflettir. Kardeş Libya halkına yakışmayan üzüntü verici bir davranıştır. Umarız Libya halkı uyanır ve bütün dünyanın tanıdığı hükümet içindeki yerini alır. Hafter'in ihtiraslarına koca ülkeyi ateşe atmazlar.

banner39

banner50

banner47

banner48