banner39

Hafter Türkiye'den yayınlanan özel bir Libya haber kanalına çalışan foto muhabiri 15 yıl hapse mahkum etti

Hafterin sözde Libya ulusal ordusu "askeri mahkeme"de yargıladığı bir serbest gazeteciyi "terörizmi destekleyen medya kuruluşları"yla irtibatlı olmak suçundan 15 yıla mahkûm etti.

Afrika 05.08.2020, 10:44 05.08.2020, 11:48
Hafter Türkiye'den yayınlanan özel bir Libya haber kanalına çalışan foto muhabiri 15 yıl hapse mahkum etti

Libya'da darbeci Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu foto muhabiri İsmail Abuzreiba al-Zway'i "terörizmi destekleyen medya kuruluşları"yla irtibatlı olmak suçundan 15 yıla mahkûm etti.

Hafter'in uygulamalarında gazeteciler gizli mahkemelerde ve askeri mahkemelerde yargılanıyor.

Mayıs 2020'de yapılan gizli bir duruşmada, Doğu Libya'da Halife Haftar tarafından yönetilen kendi kendine özgü Libya Ulusal Ordusu tarafından kontrol edilen bir askeri mahkeme, el-Zway 15 yıl hapse mahkum edildi.

Birleşmiş Milletler Libya Misyonu tarafından Twitter'da 31 yazı ve 4 Ağustos'ta bölgesel insan hakları grubu Kahire İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü'nden yapılan açıklama. Mahkeme, dört yerel basın özgürlüğü grubu, Libya Bağımsız Medya Örgütü, Libya Basın Özgürlüğü Merkezi, Aswat Medya Ağı tarafından imzalanan 31 Temmuz tarihli açıklamaya göre, el-Zway'i "terörizmi destekleyen bir televizyon kanalıyla iletişim kurmakla" suçladı. 

Türkiye'den yayınlanan bir kanala çalışıyordu

Al-Zway, CPJ'in belgelediği gibi 20 Aralık 2018'de gözaltına alınmasından bu yana Bingazi banliyölerinde Al-Kwayfiya hapishanesinde tutuldu ve Kahire İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü'nde bir Libya araştırmacısı olan Karim Salem'e göre mesajlaşma uygulaması üzerinden CPJ ile konuştu. CPJ, Al-Zway'in Türkiye'den yayınlanan özel bir Libya haber kanalı olan El-Nabaa'da çalıştığı iddiasıyla gözaltına alındı.

Kahire İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü bildirisine, basın özgürlüğü gruplarının ifadesine ve haberlere göre mahkeme, al-Zway'in gizli duruşma sırasında avukatıyla iletişim kurmasına veya ailesini bu konuda bilgilendirmesine izin vermedi.

CPJ Orta Doğu ve Kuzey Afrika Program Koordinatörü Sherif Mansour, "Bir milis tarafından kontrol edilen bir askeri mahkemede gizli duruşmalar yapmak ve gazetecileri yargılamak kabul edilemez. Bu saçma cümle tek başına böyle bir askeri rejimin adaletsizliğini ortaya çıkarıyor." Dedi. "Libya Ulusal Ordusu, derhal ve koşulsuz olarak İsmail Abuzreiba al-Zway'i serbest bırakmalı ve gazetecilerin güvenli bir şekilde yaşamalarına ve çalışmalarına izin vermelidir."

Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Tümgeneral Ahmed el-Mesmary, CPJ'nin resmi Facebook sayfasından gönderilen yorum talebine yanıt vermedi.

Misilleme korkusu nedeniyle anonimlik şartıyla CPJ'ye konuşan el-Zway'in akrabalarından ikisi, Mayıs ayında el-Zway'in duruşmasından haberdar olmadıklarını söyledi. Tutuklandığından beri onunla temas halinde olmadıklarını söylediler.

Libya, doğuda Libya Ulusal Ordusu liderliğindeki rakip hükümetler ile Libya'nın başkenti Trablus'taki BM tarafından tanınan Ulusal Anlaşma Hükümeti arasında bölünmüştür.

Misyonun Twitter'daki açıklamasına göre, Birleşmiş Milletler Libya'daki Destek Misyonu, el-Zway'in Libya ve uluslararası yasaları ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklanmasını ve gizli duruşmasını kınadı.

Dört Libya basın özgürlüğü hakları grubu el-Zway'in cezasını kınadılar ve foto muhabirinin herhangi bir şiddet eylemine katılmadığını ve açıklamalarına göre haklarının içinde olduğunu söyledi.

Kaynak:Allafrica

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?