Hafter'den Rusya'ya 'Libya'da operasyon yap' çağrısı

Libya'nın Tobruk merkezli Temsilciler meclisi Rusya'dan silah ambargosunun kaldırılması ve DAEŞ'e karşı operasyon desteği istedi

Hafter'den Rusya'ya 'Libya'da operasyon yap' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın Tobruk merkezli Temsilciler meclisi askeri lideri Halife Hafter, Libya'ya yönelik silah ambargosunu sona erdirmek ve Doğu Libya güçlerine askeri teçhizat tedariki için Rusya'ya başvurdu.

Rus gazetesi İzvestia, Suudi Arabistan Libya Büyükelçisi Abdel Basset Badri ve aynı zamanda Hafter'in özel temsilcisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Savunma Bakanı Seygey Şoygu'nun daveti üzerine 27 Eylül'de Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Badri, ziyaret sırasında Rusya Dışişleri Bakanı yardımcısı Mihail Bogdanov ile de görüştü. Badri'nin gündemi savaş uçakları da dahil olmak üzere silah malzemesi temini ve ülkeye uygulanan silah ambargosununun kaldırılması idi.

Libya'da Tobruk hükümetine destek veren komutan Halife Hafter, Suriye'dekine benzer bir DAEŞ karşıtı askeri operasyon başlatması için Rusya'dan talepte bulundu. 

Rus Sputnik gazetesine konuşan bir kaynaksa, "Hafter'in özel temsilcisi gerçekten de Moskova'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Fakat bu ziyaretin silah sevkiyatıyla hiçbir ilgisi yoktu" dedi. Kaynak, Rusya'nın Libya'ya silah göndermesini mümkün olmadığını da kaydetti.

Siyasi analistler, 2011 yılında batılı ülkelerin gerçekleştirdiği darbe ve sonrasında düzen sağlanamaması üzerine Libyalıların batıya olan güveninin sarsıldığını ve yönlerini Rusya'ya döndüklerini öne sürdü. Suriye'de devam eden savaşa Rusya'nın midahalesi sonrası değişen siyasi manzarada Rusya'nın askeri etkisini gören Libyalıların bölgede gittikçe güçlenen Rusya'dan daha fazla umutlu olduklarını savundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 19:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35