banner39

banner35

Hamduk serbest kaldı

Askerin yönetime el koyduğu Sudan'da 25 Ekim'de gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan Başbakan Abdullah Hamduk hakkındaki zorunlu ikamet kararı kaldırıldı.

Afrika 21.11.2021, 15:24 21.11.2021, 16:35
Hamduk serbest kaldı

İsminin yayımlanmasını istemeyen bir askeri yetkili, 31 Ekim’den bu yana zorunlu ikamete tabi tutulan Başbakan Hamduk hakkındaki bu kararın kaldırıldığını kaydetti.

Yetkili, Hamduk'un zorunlu ikametten ayrıldığını ve Bahri kentindeki konutuna ulaştığını belirtti.

Başbakan Abdullah Hamduk ile çok sayıda siyasetçi 25 Ekim sabahı güvenlik güçlerince gözaltına alınmıştı.

Sudan Ordusu Komutanı Abdulfettah el-Burhan, olağanüstü hal ilan ettiklerini, Egemenlik Konseyi ve kabinenin feshedildiğini, ülkedeki tüm kesimleri temsil edecek teknokrat bir hükümet kurulacağını duyurmuştu.

Sudan basını, bu sabah, asker ile feshedilen hükümetin başbakanı Hamduk’un, bir anlaşmaya vardığını ve buna göre Hamduk'un yeniden başbakanlık görevine döneceğini duyurmuştu.

Anlaşmaya göre Hamduk, devrik lider Ömer el-Beşir döneminin iktidar partisi Ulusal Kongre dışındaki tüm siyasi güçlerle istişare halinde bir hükümet kuracak.

Asker ile Hamduk'un tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını da kapsayan birtakım konularda da uzlaştığı belirtilmişti.

Bu arada askeri yönetim karşıtı gruplar ise söz konusu anlaşma iddialarına tepki göstererek “darbeci askerler” ile Hamduk arasındaki anlaşmanın kendilerini ilgilendirmediğini ve tutumlarında herhangi bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?