banner39

banner35

Hartum'da 3 Haziran katliamının yıl dönümünde sokaklar hareketlendi

30 yıllık Ömer el-Beşir yönetimine son veren askeri darbenin yıl dönümünde gösteri düzenlendi

Afrika 03.06.2020, 09:23 03.06.2020, 09:52
Hartum'da 3 Haziran katliamının yıl dönümünde sokaklar hareketlendi

Sudan'da cumartesi günü yüzlerce genç Hartum ana caddelerinde ve ordu önünde 3 Haziran katliamının 1'nci yıl dönümünde hayatını kaybeden 127 kişiyi anmak ve öldürülen 127 gösterici için adalet talep etmek üzere toplandı. Başbakan Hamdok, katliamdan sorumlu olanların hesap vereceğini söyledi.

Geçen yıl, Ramazan ayının 29. günü, Hartum'daki ordu komutasının önünde oturma eyleminde yaşanan katliam 3 Haziran'da gerçekleşti . Bu yıl 29 Ramazan (Hicri Takvim'de ay döngüsüne göre) geçen Cumartesi 23 Mayıs'ta gerçekleşti.

Egemen Konsey Başkanı Lt Gen Abdelfattah El Burhan, Ramazan Bayramı vesilesiyle yaptığı konuşmada, “Bu geçiş döneminde doğru yol, demokrasiye, iyi yönetişime ve herkesin eşit haklara sahip olduğu bir devlet inşa etmek.” dedi.

El Burhan, halkın devrimini koruma ve bu geçiş döneminde devrimin amaçlarına ulaşmak için gereken her şeyi tam olarak uygulama taahhüdünü yineledi.

Kamu Savcılığı yaptığı açıklamada, 3 Haziran 2019'da ordu komutasının önünde oturma eyleminin şiddetli bir şekilde sökülmesini araştıran bağımsız komitenin sorumlulara karşı suçlama yapacağını söyledi. Komite hala araştırıyor, ancak raporunu belirlenen zaman sınırları içinde yayınlayacak.

Açıklamada, Başsavcı'nın bağımsız komiteye Cumhuriyet Savcılığı'na insanları soruşturması, tanımlaması ve tutuklaması ve onlara karşı suçlamada bulunma yetkisi verildiği vurgulandı.

Middle East Eye, saldırılara Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı el-Burhan’ın Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ziyaretleri sırasında karar verildiğini yazdı. Riyad ve Abu Dabi askeri darbe sonrası Sudan’a 3 milyar dolar yardım teklif etmişti.

İhvan’dan çağrı yapılmıştı

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Sudan’daki Askeri Geçiş Konseyine, yönetimi ivedilikle sivillere teslim etmesi çağrısında bulunmuştu. İhvan’ın sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, “Askeri Geçiş Konseyini, yönetimi halkın değerlerini ve sabit haklarını muhafaza edecek seçilmiş sivil hükümete hızlı bir şekilde teslim etmeye çağırıyoruz” denilmişti.

Kaynak: dabangasudan, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?