banner15

Hindistan-Afrika zirvesi başladı

Yeni Delhi'deki zirveye 40'tan fazla Afrikalı lider katılıyor

Hindistan-Afrika zirvesi başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi, 3. Hindistan-Afrika Zirvesi'ne evsahipliği yapıyor.

Afrika kıtasından 54 ülkenin temsilcilerinin davet edildiği ve 40'tan fazla ülkenin liderinin katıldığı zirvede terörle mücadele, ticari ilişkiler, altyapı ve güvenlik gibi konular ele alınacak.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, basına yaptığı açıklamada, Afrika'daki insan kaynakları, altyapı, enerji, tarım, sağlık, eğitim ve istihdam gibi alanlarda yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vikas Swarup da "İlişkilerimizin odak noktası, Hindistan'ın yatırım gücü ve Afrika'nın ihtiyaçlarıdır" dedi.

Hindistan Dış Ticaret Enstitüsünden Profesör Biswajit Dhar, Hindistan ve Afrika ülkelerinden üst düzey yetkilileri bir araya getiren zirveyi geleceğin kıtası olarak görülen Afrika ile yapılacak anlaşmalar için "çok iyi bir fırsat" diye nitelendirdi.

Hindistan, Çin, ABD ve AB'den sonra Afrika'nın 4. büyük ticaret ortağı haline geldi. Hindistan ile Afrika ülkeleri arasında 2006'da 25 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2015'te 70 milyar dolara yükseldi. Hindistan, son 4 yılda Afrika'da kapasite geliştirmeye yönelik çeşitli projelere 7,4 milyar dolar bütçe ayırdı ve 41 Afrika ülkesinde 137 projeye imza attı.

Mozambik, Güney Sudan, Mısır ve Libya'da petrol alanında yatırım yapan Hindistan, en fazla ham petrolü ithal eden ülke oldu. Hindistan'ın Afrika kıtasındaki en büyük ticari ortağı Nijerya. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 16,4 milyar dolara ulaştı.

Ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra Hindistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeliği için de Afrika ülkeleriyle işbirliği yapmaya devam edecek.

- Ömer El-Beşir de zirvede

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle itham edilen Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir de zirvenin konukları arasında bulunuyor.  

Uluslararası Af Örgütü, Hindistan'a, Beşir'i tutuklayıp adalete teslim etmesi çağrısında bulundu.

Örgütün Hindistan Direktörü Aakar Patel, yaptığı açıklamada, "Küresel önemini artırmaya çalışan bir ülke olarak Hindistan, Beşir'e yöneltilen suçlamaları göz ardı etmemeli. Hindistan hükümeti, Beşir'in adalete teslim edilmesine yardımcı olarak gerçek bir liderlik sergilemeli" ifadesini kullandı.

Patel, UCM'nin kuruluşunu öngören Roma Statüsü'ne taraf olmamasına karşın Hindistan'ın uluslararası hukuk çerçevesinde, şüphelilerin mahkeme önüne çıkarılmasından sorumlu olduğunu belirtti.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vikas Swarup ise Hindistan'ın uluslararası hukuki yükümlülüklerine bağlı olduğunu söyledi.

- Modi'den konuklara yemek

Başbakan Modi, bu akşam konuk liderlerin onuruna Yeni Delhi'deki El Sanatları Müzesi'nde yemek verecek.

Yemekte, Hindistan'da kutsal kabul edilen sığır eti servis edilmeyecek. Konuklara, balık, tavuk ve vejetaryen yemek seçenekleri sunulacak.

Afrika liderleri, zirvenin son günü olan 29 Ekim'de Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherji'nin evsahipliğinde bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Raştrapati Bhavan'da toplanacak liderler, ikili görüşmeler de yapacak.

Afrika'daki 54 ülkeden liderlerin ve yaklaşık 2 bin delegenin katıldığı Hindistan-Afrika Zirvesi, 1983'te yedincisi düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nden sonra başkent Yeni Delhi'de yapılan en büyük toplantı oldu.

Hindistan-Afrika Zirvesi'nin ilki, 2008'de Yeni Delhi’de 14 Afrika ülkesinin katılımıyla düzenlenmişti. İkincisi 2011'de Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapılan zirvenin üçüncüsünün, 2014'ün Aralık ayında düzenlenmesi bekleniyordu. Zirve, Afrika'daki Ebola salgını nedeniyle ertelenmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 13:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35