banner15

HRW: Somali'de hükümet de suçlu

İnsan Hakları izleme Örgütü (HRW) Somali'de geçiş hükümetinin de masum insanları katlettiğini rapor ederek BM'nin bir izleme komisyonu kurmasını istedi

HRW: Somali'de hükümet de suçlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Somali'deki açlıktan iç savaşın tüm taraflarını sorumlu tuttu. 

Örgüt, yayımladığı 58 sayfalık "Kimi sorumlu tutacağını bilmiyorsun: Somali'de savaş suçları" başlıklı raporunda, "sadece Eşşebab örgütünün değil, Mogadişu'daki geçiş hükümetinin ve Afrika Birliği barış gücü askerlerinin de suç işleyerek, halkın durumunu kötüleştirdiğini" belirtti. 

Tüm taraflardan, sivillerin suistimal edilmesini derhal durdurmasını, sorumluları sorgulamasını, savaş ve açlıktan kaçanların hareket özgürlüğü ile yardımlara ulaşmasını sağlamasını isteyen HRW, tüm tarafların Mogadişu'da ateş açarak masum insanları öldürdüğünü kaydetti. 

Örgütün Afrika yetkilisi Daniel Bekele, "yasalara aykırı saldırıları durdurmak, yardımların ülkeye ulaşmasını sağlamak ve bu insani kabusu sona erdirmek için derhal adım atılması gerektiğini" bildirdi.

Birleşmiş Milletler'den (BM), Somali'deki suçları araştırıp sorumluları tespit etmek üzere komisyon kurmasını talep eden İnsan Hakları İzleme Örgütü, ayrıca ABD, AB ve BM'nin, olayları aydınlatmak için Somali hükümetine baskı yapması gerektiğini belirtti. HRW, Somali hükümetinin bunu yapmaması halinde bu ülke ve örgütlerden desteğini yeniden gözden geçirmesini istedi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 12:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35