İHH'dan Sudan'da 500 katarakt ameliyatı daha

İHH ekipleri Sudan'da Kuzey Kordofan’ın El Rahat Ebu Dekane bölgesinde 500 katarakt ameliyatı gerçekleştirdi, bu sayı 5 bine çıkarılacak

İHH'dan Sudan'da 500 katarakt ameliyatı daha

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Sudan’da yapılması planlanan 5 bin katarakt ameliyatının ilk 500’ü başarıyla tamamlandı.

İHH ekipleri, “Afrika da 100 bin Ameliyat Projesi” kapsamında katarakt ameliyatları gerçekleştirmek amacıyla geçtiğimiz hafta Sudan’ın Kuzey Kordofan eyaletine gitti.

Kuzey Kordofan’ın El Rahat Ebu Dekane bölgesinde yapılması planlanan 5 bin ameliyatın, ilk 500’ü tamamlanırken İHH ekipleri, ameliyatlar süresince kontrollerini gerçekleştirerek, bölgenin diğer eksikleri hakkında bilgi aldı.

İHH ekiplerinin edindiği bilgiye göre bölgede imkânsızlıklar nedeni ile tek gözünden ve iki gözünden rahatsız yaşayan yüzlerce insan mevcut. Proje kapsamında günde yaklaşık 500 tarama ve 70 ameliyat gerçekleştiriliyor.

Ameliyat sonrası dağıtılan güneş gözlükleri ile aşırı güneşten korunmaya çalışılan hastalar, aralıklı olarak kontrol ediliyor ve pansumanları gerçekleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 16:24
banner53
YORUM EKLE

banner39