banner15

İhsanoğlu, Libyalı isyancıları kutladı

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Libya’da Trablus’un büyük kısmını ele geçiren isyancılara bir kutlama mesajı yayınladı ve “şehitlerin ruhları ve yaralıların iyileşmesi için de” duada bulundu.

İhsanoğlu, Libyalı isyancıları kutladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Libya’da başkent Trablus’un büyük kısmını ele geçiren isyancılara bir kutlama mesajı yayınladı.

Trablus’taki son gelişmelerden memnuniyetini aktaran İhsanoğlu, “gerçekleştirdikleri devrim, özgür iradelerinin ve ulusal tercihlerinin başarısından Libya halkını” tebrik ettiğini bildirdi. Genel Sekreter, muhaliflere gerçekleştirmek istedikleri ilerleme ve refaha ulaşmaları temennisinde bulundu.

Libya halkının gösterdiği “büyük fedakârlıklardan” övgüyle bahseden İhsanoğlu, “şehitlerin ruhları ve yaralıların iyileşmesi için de” duada bulundu.

İİT Genel Sekreteri, Libya rejiminin kalan son birliklerine de şiddet eylemlerini durdurma ve Libya halkının değişim arzusuna ve iradesine saygı duyma çağrısında bulundu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Libya halkına ise bu önemli tarihi zamanlarda ulusal birliklerini ve toprak bütünlüklerini koruma ve Ulusal Geçiş Konseyi’ne destek vermeye çağırdı. Libya’da hiçbir parti ya da grubun intikam aramaması konusunda ise uyarıda bulundu.

İİT Genel Sekreteri, üye ülkeleri de Libya halkına siyasi desteğin yanı sıra insani yardımda bulunma çağrısı yaptı.

Açıklamada ayrıca Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bu sabah Libya Ulusal Geçil Konseyi’nin Dışişleri Bakanı Mahmoud Jibril ile telefon görüşmesi yaptığı bilgisi verildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 15:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35