banner39

İhvan üyeleri: Mahkemeye zorla getirildik

Mursi ve İhvan yetkililerinin yargılandığı dava için mahkeme salonuna getirilen Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aryan "Bu siyasi yargılamayı reddediyoruz. Bütün sanıklar olarak duruşmaya zorla getirildik" dedi

Afrika 08.01.2014, 14:37 08.01.2014, 14:37
İhvan üyeleri: Mahkemeye zorla getirildik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 14 sanığın yargılandığı davadaki sanıklar arasında yer alan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, yargılamayı siyasi olduğu gerekçesiyle kabul etmediklerini ve duruşmaya "zor kullanılarak" getirildiklerini söyledi.

HAP Genel Başkan Yardımcısı Aryan, duruşmanın başlamasından hemen önce, sanıkların tutulduğu kafeste basına yaptığı kısa açıklamada, "Bu siyasi yargılamayı reddediyoruz. Bütün sanıklar olarak duruşmaya zorla getirildik" dedi. 

Aryan, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla açılan davanın bugün yapılan ikinci duruşmasına, sanıklarla iritibat kurulmasını önlemek için sabaha karşı 01.30 civarında mahkemeye getirildiklerini dile getirdi. Aryan ayrıca "Mursi, hala yargılanmayı reddediyor" diye konuştu.

HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci de gazetecilere, sanık kafesine zorla konulduklarını söyledi.

Bu arada Biltaci'nin sabah duruşma salonunda bayıldığı iddiaları ise yalanlandı.

İsam el-Aryan'ın avukatı Behaeddin Abdurrahman, "Bütün sanıklar cezaevlerinde maruz bırakıldıkları kötü muameleyi protesto etmek için açlık grevi yapıyor" ifadesini kullandı.

Mursi ve 14 sanık hakkında "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması, bugün yapılmış, "kötü hava koşulları" nedeniyle Mursi'nin getirilemediği açıklanan davanın görülmesi, 1 Şubat'a ertelenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?