banner15

İngiliz savaş uçakları Libya'ya para taşıdı

BM tarafından serbest bırakılan Libya'nın 1,5 milyar dolarlık parasının bir kısmı İngiliz savaş uçaklarıyla Libya'ya taşındı

İngiliz savaş uçakları Libya'ya para taşıdı

Libya'nın BM Yaptırım Komisyonu tarafından serbest bırakılan 1,5 milyar dolar parasının bir kısmı, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne (RAF) bağlı uçakla bu ülkeye nakledildi. Para transferinin, Sarkozy-Cameron eş başkanlığında bugün Paris'te yapılacak Libya zirvesinin bir gün öncesinde gerçekleştirilmesi dikkat çekti.

1,8 milyar Libya dinarına tekabül eden 1,5 milyar dolar tutarındaki paranın Libya Merkez Bankası yetkililerine teslim edileceği belirtildi. İlk etapta 130 milyon doları RAF uçağı tarafından hızlı bir şekilde Libya'ya ulaştırıldı. Bu paranın acil ihtiyaçlar ve aylardır ödenemeyen memur maaşları için kullanılacağı kaydediliyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, para transferinin Libya halkının temel ihtiyaçlarını gidermesi açısından önem arz ettiğini kaydetti. Bir İngiliz devlet yetkilisi de paranın acil şekilde bankalara dağıtılarak, ATM'lere konulmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Libya hükümetine ait söz konusu para, BM'nin aldığı karar gereği Mart ayında dondurulmuştu. Geçtiğimiz hafta ise BM, ABD'nin "paranın 1,5 milyar dolarlık kısmının serbest bırakılması" yönündeki talebini kabul ederek, paranın Libya Ulusal Geçici Konsey'inin kullanılmasına karar kılmıştı. ABD'nin bu talebinin ardından Almanya 1 milyar euro, Fransa ise 5 milyar euro'nun serbest bırakılması talebinde bulundu.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35