İngiliz uzmanlar Nijerya'ya ulaştı

Nijerya'da Boko Haram'ın kaçırdığı kız öğrencileri kurtarmak için yürütülen çalışmalara destek vermek için oluşturulan İngiliz uzman ekibi bugün Nijerya'ya ulaştı

İngiliz uzmanlar Nijerya'ya ulaştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Nijerya'ya uzman bir arama ekibi gönderdi. İngiliz uzmanlar Boko Haram'ın kaçırdığı kız öğrencileri kurtarmak için yürütülen çalışmalara destek verecek.

İngiltere Başbakanı David Cameron ve  Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, telefonda Nijerya'da geçen ay kaçırılan kız öğrencilerin durumuna ilişkin görüşmüştü. Görüşmenin ardından İngiltere hükümetinden bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Devlet Başkanı Jonathan, Başbakan Cameron'ın Nijerya'ya küçük bir uzman ekip gönderme teklifini kabul etti. İki lider de kendi hükümetlerinin, gelecekte benzer saldırıların uzun vadede önlenebilmesi için terörle mücadele kapsamında nasıl bir iş birliği yürütülebileceğini keşfetmeye karar verdi. Başbakan Cameron ve Devlet Başkanı Jonathan, aşırı gruplar ve şiddet tarafından konumlanan zorluğa yönelik uluslararası toplumun birlikte çalışmasının öneminde hemfikir oldu."

Öğrencilerin kurtarılması çabalarına ilişkin, İngiltere'nin, Nijeryalı yetkililere, planlama ve düzenleme tavsiyesi gibi alanlarda destek sağlayacağını ancak arama ve kurtarma operasyonunda direkt olarak yer almayacağı düşünülüyor.

Ekipte, İngiltere Dışişleri ve Savunma ile Uluslararası Kalkınma Bakanlıklarının çalışanlarının yer alması bekleniyor.

Nijerya, geçen ay Borno eyaletinde bir ortaokuldan kaçırılan kız öğrencilerin yerinin tespit edilmesi için İngiltere ve Çin’in sağlayacağı uydu görüntülerinden faydalanacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 17:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35