banner39

İngiltere Güney Sudan krizi için devrede

İngiltere'nin Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Simmonds, Güney Sudan'da devam eden krizi görüşmek üzere Hartum'u ziyaret ediyor

Afrika 14.01.2014, 18:15 14.01.2014, 18:15
İngiltere Güney Sudan krizi için devrede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Simmonds, Güney Sudan'da devam eden krizi görüşmek üzere bu ülkeye ziyarette bulunuyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Simmonds'ın Sudanlı yetkililerle Güney Sudan'daki çatışmaların sona ermesi, refahın desteklenmesi ve demokrasinin inşa edilmesi için Hartum'u ziyaret edeceği belirtildi. 

Simmonds, tarihi bir zamanda bu ülkeyi ilk kez ziyaret edeceği için sabırsızlandığını kaydederek, şunları ifade etti:

"Birleşik Krallık ve Sudan arasında güçlü ilişkiler ve tarihi bağlar var. Birleşik Krallık, Kapsamlı Barış Anlaşması'nı (CPA) desteklemede önemli bir rol üstlendi. Ziyaretim, Birleşik Krallık'ın Sudan'a ve halkına verdiği desteği vurgulamak için bir fırsattır. Çatışmayı sonlandırmak, refahı desteklemek ve demokrasinin inşası için birlikte çalışmamız için de bir fırsattır."

Sudan'ın üstlendiği yapıcı rolü memnuniyetle karşıladığını belirten Simmonds, "Krize siyasi bir çözüm bulunması konusunda hemfikiriz. Güney Sudan'da devam eden şiddeti ve yaşanan insani krizi sonlandırmak için neler yapabileceğini görüşeceğiz" dedi.

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkelerindeki çatışmadan kaçan 150 binden fazla Güney Sudan'lı için İngiltere'nin temiz su, barınak ve acil tıbbi gereç yardımında bulunacağını duyurmuştu.

Uluslararası ve İngiliz yardım kuruluşları, ihtiyacı olan binlerce insana daha etkili bir şekilde yardımları ulaştırabilmek için Güney Sudan'daki tüm taraflara çağrıda bulunuyor.

Birleşmiş Milletler, ülkede yaşanan kriz nedeniyle yerlerinden edilen 355 bin kişinin temiz su, barınak ve tıbbi yardıma ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Güney Sudan'ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'ın geçen ay başarısız bir darbe girişiminde bulunmakla suçlanmasının ardından ülkede gerilim artmış, yaşanan siyasi kriz, etnik temelli şiddet olaylarına yol açmıştı. 

Darbe girişiminin ardından çok sayıda yetkili gözaltına alınmış, Machar'ın ise Congley eyaletine kaçtığı ifade edilmişti. Taraflar arasındaki şiddetli çatışmalar sırasında Machar yanlısı gruplar, Bor ve Bentiu kentlerini ele geçirmişti.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?