banner15

İngiltere, Kaddafi'nin petrole ulaşmasını engellemiş

İngiltere'nin çatışma döneminde Kaddafi'nin petrol akışını engelleyen ve muhaliflere petrol tedarik eden bir birim kurduğu bildirildi

İngiltere, Kaddafi'nin petrole ulaşmasını engellemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin askerlerine petrol akışını engelleyen bir birim oluşturduğu ortaya çıktı. 'Libya petrol hücresi' adı verilen birimin, isyancı güçlerin düzenli olarak petrol tedarik etmelerini sağladığı da kaydediliyor.

Bir başbakanlık yetkilisinin BBC'ye yaptığı açıklamaya göre, bürokrat, asker ve bakanlardan oluşan bir ekibin yönlendirdiği özel birim, Kaddafi'ye bağlı güçlerin elini zayıflatmak için yoğun bir mesai harcadı. Uluslararası Kalkınma Bakanı Alan Duncan'ın fikri olan bu birim, bir yandan Kaddafi'ye bağlı askeri araçların petrol ihtiyacına engel olmaya çalıştı, diğer yandan isyancıların ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılanmasını organize etti.

BBC'ye konuşan yetkili, "Eğer petrolünüz yoksa savaşı kazanamazsınız. Bu sebeple, Kaddafi'nin askerlerini petrolsüz bırakmayı ve isyancı güçlere yeterli petrole sağlamayı amaçladık. Kaddafi'nin pek çok işlenmemiş petrole sahip olması bir işe yaramadı. Çünkü rafine petrolü normal zamanda dışarıdan ithal ediyordu. Ancak tüm ülkeler bu konuda kendisine kapıları kapadı" dedi.

Dışişleri bakanlığı bünyesinde kurulan birimin başında bir oramiralin bulunduğu, daha sonra ise bir bürokratın başkanlık yaptığı belirtildi. Libya'daki petrol hareketleri konusunda istihbarat toplayan birimin, bu bilgiyi İngiliz hükümetine ve NATO'ya ilettiği kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 09:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35