banner15

İngiltere'den eski sömürgesinin elçisine ret

İngiltere'nin, yeni Zimbabwe büyükelçisini kabul etmediği iddia edildi

İngiltere'den eski sömürgesinin elçisine ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’nin, Zimbabwe'nin Londra Büyükelçisi olarak atadığı yeni diplomatı kabul etmediği öne sürüldü.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin ülkesinin Londra Büyükelçisi olarak seçtiği Ray Ndhlukula, İngiltere tarafından geri çevrildi.

Halen Mugabe yönetiminde üst düzey bir görevde bulunan Nadhlukula’nın, Zimbabwe’de uygulanan toprak müsaderesi programından yararlanarak beyazlara ait 3 çiftliğe el koymasından dolayı geri çevrildiği iddia edildi.

Zimbabwe, 2000 yılından bu yana ülkedeki beyaz nüfusa ait çiftliklere el konularak, çiftliklerin siyahlara dağıtılmasını öngören bir toprak reformu programı uyguluyor. Reformun başını çeken Devlet Başkanı Mugabe de bu uygulama dolayısıyla başta İngiltere olmak üzere bazı Batılı ülkelerin eleştirilerine hedef oluyor.

Eski bir İngiliz kolonisi olan ülke, bağımsızlığını hukuki olarak 1980'de kazanmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise, iddialar hakkında yorum yapmayacağını bildirdi.

Diplomatik ilişkileri düzenleyen Viyana Sözleşmesi’ne göre ülkelerin kendilerine gönderilen diplomatlara yetki vermeme hakkı mevcut.

Sözleşmenin 4. maddesinde “Gönderen devlet kabul eden devletten bu devlete misyon şefi olarak göndermek istediği şahıs için muvafakat almak zorunluluğundadır. Kabul eden devlet, muvafakatın reddi halinde gönderen devlete sebep göstermek zorunluluğunda değildir” ifadeleri yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 19:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48