banner15

İnsan kaçakçılarından kaçmaya çalışan 12 sığınmacı öldürüldü

Libya'da insan kaçakçılarının esir aldığı ve kaçmaya çalışan yaklaşık 200 Eritre, Etiyopya ve Somali vatandaşından 12'si öldürüldü.

İnsan kaçakçılarından kaçmaya çalışan 12 sığınmacı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM, Libya'da insan kaçakçılarının Eritre, Etiyopya ve Somali'den gelen 12 sığınmacıyı öldürdüğünü duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'da insan kaçakçılarının 12 sığınmacıyı öldürdüğünü, onlarcasını da yaraladığını bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü William Spindler, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Libya'da insan kaçakçılarının esir aldığı ve kaçmaya çalışan yaklaşık 200 Eritre, Etiyopya ve Somali vatandaşından 12'sini öldürdüğünü, onlarcasını da yaraladığını söyledi.

Sözcü Spindler, olayın 23 Mayıs'ta başkent Trablus'a 180 kilometre uzaklıktaki Bani Walid kasabasında meydana geldiğini aktardı.

Hayatta kalanların ifadelerine göre kaçmaya çalışan sığınmacıların vurulduğunu belirten Spindler, bazı sığınmacıların 3 yıldır esaret altında çeşitli işkencelere maruz kaldığını ifade etti.

Spindler, Libya makamlarının insan kaçakçılarının elinden kaçmayı başaran 140 kişiyi Trablus'un 28 kilometre güneyindeki resmi gözaltı merkezine götürdüğünü kaydetti.

BMMYK olarak hayatta kalanlara psikolojik destek de dahil insani yardımda bulunduklarını anlatan Spindler, grup içerisinde birçok refakatsiz çocuğun kimliklerini tespit ettiklerini belirtti.

Spindler, Bani Walid ve yakınlarında hala pek çok mültecinin esir tutulduğuna inandıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 14:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48