banner39

banner35

İran savaş gemileri Aden Körfezi'ne ulaştı

İran'dan Aden Körfezi'ne gönderilen 2 savaş gemisinin bölgeye ulaştığı bildirildi

Afrika 23.04.2015, 01:59 23.04.2015, 08:01
İran savaş gemileri Aden Körfezi'ne ulaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, 8 Nisan'da Aden Körfezi'ne gitmek için yola çıkan İran Deniz Kuvvetleri'nin 34'üncü filosuna ait Buşehr lojistik destek gemisi ile Elburz muhribi Aden Körfezi'ne ulaştı.

İran Deniz Kuvvetleri 8 Nisan'da, Aden Körfezi ve Babu'l-Mendeb Boğazı çevresine 34. filoya ait iki savaş gemisi gönderdiklerini duyurmuştu.

 
 

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, bölgeye gönderilen filonun görevinin, "İran gemilerinin deniz yolu güvenliğinin sağlanması ve İran'ın açık denizlerdeki çıkarlarının korunması" olduğunu belirtmişti. Seyyari, filonun gönderilmesinde bölgedeki çatışmaların etkisinin olup olmadığı yönündeki tartışmalara ilişkin iddiaları reddetmiş ve "İran Deniz Kuvvetleri'nin açık denizlerdeki varlığı, uluslararası kanunlar esasınca deniz korsanlarıyla mücadele etmek ve deniz yolu güvenliğini sağlamak içindir" açıklamasını yapmıştı.İran Deniz Kuvvetlerine ait 33. Filo yaklaşık bir ay önce bölgedeki 77 günlük görevini tamamlayarak İran'a dönmüştü.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?