banner39

İran, Zakzaki'nin tıbbi muayenesine izin veren Nijerya'ya teşekkür etti

İran, tıbbi ekibin Şeyh Zakzaki'yi ziyaret etmesine izin verdiği için Nijerya'ya teşekkür etti

Afrika 27.04.2019, 15:32 05.08.2019, 17:19
İran, Zakzaki'nin tıbbi muayenesine izin veren Nijerya'ya teşekkür etti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Nijerya hükümetinin 'Bir tıbbi ekibin Nijerya Şii topluluğunun lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'yi ve karısını ziyaret etmesine ve muayene etmesine izin vermesini "olumlu bir hareket" olarak yorumladı ve memnuniyetini bildirdi.

Bir grup tıp uzmanı ve danışmanı Perşembe günü, Nijerya'da yaşayan din adamı Şeyh İbrahim El Zakzaki ve 2015 yılının sonlarından beri gözaltında tutulan eşi hakkındaki sağlık değerlendirmesini yaptı.

İngiltere merkezli İslami İnsan Hakları Komisyonu (IHRC) başkanlığındaki heyet, Perşembe günü Zakzaki ve karısı Mallima Zeenah'ı ziyaret etti.

Nijerya'nın Kaduna eyaletinde faaliyet gösteren IMN, tehlikeli ve ayrılıkçı bir örgüt gibi hareket ettiği gerekçesiyle 2016 yılında "isyancı ve yasa dışı" ilan edilmişti.

Zakzaki, Nijeryalı General Tukur Buratai'nin konvoyunun geçişini engellemesi üzerine Kaduna'ya bağlı Zaria kentinde Şiiler ile Nijerya ordusu arasında 2015 yılında çıkan çatışmalarda gözaltına alınmıştı. Çatışmalarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?