banner15

Irkçılıkla mücadenin sembol ismi: Mandela

Ömrünü ırkçılıkla mücadeleye adayan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi başkanı Nelson Mandela, 2013 yılının 5 Aralık gününde ölmüştü

Irkçılıkla mücadenin sembol ismi: Mandela

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela,  5 Aralık 2014 günü 95 yaşında hayatını kaybetmişti.

Güney Afrika'daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle ömrünün 27 yılını demir parmaklıklar ardında geçiren Mandela, ülkesine 5 yıl devlet başkanı olarak hizmet etmişti.

ABD'NİN TERÖR LİSTESİNDEYDİ

Ömrünü ırkçılıkla mücadeleye adayan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi başkanı Nelson Mandela bir zamanlar ABD'ye göre ‘terörist’ti.

Ülkesindeki ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadele yıllarında, 1980'de Ronald Reagan tarafından "terör listesine" alınan Mandela, 2 Temmuz 2008 yılında George W Bush'un imzaladığı kararla, Nobel Barış ödülünü aldıktan yıllar sonra, 90. doğum gününden iki hafta önce listeden çıkarılmıştı.

Tasarı kabul edildikten sonra bir açıklama yapan ve o dönem senatör olan John Kerry, "Bugün Amerika Birleşik Devletleri büyük bir lideri terör listesine dahil etme utancından kurtuldu" demişti.

Mandela 1993 yılında Nobel Barış ödülünü aldığı, 1994-1999 arasında Güney Afrika devlet Başkanı olduğu dönemlerde de ABD'nin terör listesindeydi.

MANDELA'NIN ARDINDAN... / DÜBAM DOSYASI

IRK AYRIMCILIĞIYLA MÜCADELENİN SEMBOL İSMİYDİ

Mandela, ırk ayrımcılığıyla mücadelenin sembol ismiydi. 

Güney Afrika'da Tembu kabilesinin şefinin oğlu olarak 18 Temmuz 1918'de dünyaya gelen Mandela,  Fort Hare University College'daki hukuk eğitimine, ırkçı yönetime karşı organize ettiği öğrenci eylemleri nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kaldı. 

Mandela, 1942'de Witwaterstrand Üniversitesi'nden mezun olmasının ardından Güney Afrika tarihindeki ilk siyahi avukat oldu.

Siyahların ırk ayrımcılığıyla mücadele etmek amacıyla kurduğu Afrika Ulusal Kongresi'ne (ANC) 1948'de katılan Mandela, 1950'de  başkanlığa seçildi. 

Güney Afrika'da beyazların ırkçılığa dayalı rejimine karşı sürdürdüğü mücadele nedeniyle ilk kez 5 Ağustos 1962'de tutuklanan Mandela ömrünün 27 yılını cezaevlerinde geçirdi. 

Irkçılıkla mücadelenin tüm dünyada büyük bir hız kazanması üzerine, ırk ayrımclığıyla mücadelenin sembolü haline gelen Mandela, 1990'da 71 yaşındayken dönemin Devlet Başkanı Frederik Willem de Klerk'in çıkardığı afla serbest bırakıldı.  

Hapisten çıktıktan sonra demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışan Mandela'nın çabaları, 18 Mart 1992'de de Klerk tarafından hazırlanan, siyahlara eşit vatandaşlık hakkı verilmesini öngören anayasa değişikliği teklifinin halk oylamasıyla kabul edilmesi sonucu amacına ulaşmış oldu.

Siyahların eşit vatandaşlar olarak kabul edilmesinin ardından Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Mandela, 10 Mayıs 1994'te yemin ederek ülkenin ilk siyahi cumhurbaşkanı oldu. 

Cumhurbaşkanlğı görevini sürdürdüğü 5 yıl boyunca  ülkenin yeni anayasasını oluşturan Mandela,  geçmişte yapılan insan hakları ihlallerini araştırmak amacıyla Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu girişimini başlattı.  

Görevde kaldığı sürece toprak reformunu destekleyen, yoksullukla mücadele ve sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması çalışmalarına önem veren Mandela, cumhurbaşkanlığını bir dönem daha sürdürmesi yönündeki teklifi geri çevirerek yerini yardımcısı Thabo Mbeki'ye bıraktı. 

Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra, kurduğu Nelson Mandela Vakfı aracılığıyla yoksullukla ve HIV/AIDS hastalığıyla mücadele etmeye yönelik hayır amaçlı faaliyetlerde bulunan Mandela, daha sonra inzivaya çekilerek hayatının kalan kısmını doğduğu köy Qunu'da geçirdi. 

Mandela  2011'de yakalandığı solunum enfeksiyonu sorunu nedeniyle tedavi görüyordu.

Hayatı boyunca pek çok barış ödülü kazanan Mandela, "Güney Afrika'daki ırk ayrımcılğına dayanan rejimin barışçı yollardan ortadan kaldırılması ve yeni bir demokratik Afrika'nın temellerini atmak" yönündeki çalışmaları nedeniyle 1993'te de Klerk ile Nobel barış ödülüne layık görüldü.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 17:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48