banner15

'İslamcılar'a karşı Kaddafi-CIA işbirliği

Libyalı muhalifler Kaddafi’nin kalelerini teker teker ele geçirirken; Kaddafi dönemindeki CIA işkenceleri de ortaya çıkıyor

'İslamcılar'a karşı Kaddafi-CIA işbirliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’da Kaddafi karşıtı güçler bir araya gelerek Kaddafi’ye karşı mücadelelerine devam ediyor.  Libyalı  muhalifler ise Trablus’ta hakimiyeti sağladı.

The Independent Gazetesi’nin haberine göre, Kaddafi’ye karşı savaşan Libyalılar Kaddafi döneminde ağır işkencelere maruz  kaldıklarını dile getiriyor. Açıklamalarda dikkat çeken bir konu ise CIA’nın bu işkencelerde aktif olarak yer aldığı.

Kaddafi’ye karşı isyan eden birliklerin liderlerinden Abdulkerim Beljah, kendisinin CIA tarafından işkenceye tabi tutulduğunu dile getirdi.

Libyalı isyancıların Trablus birlikleri komutanı Berjah,  2004 senesinde Kaddafi güçleri tarafından yakalandığını ve kendisinin CIA ajanlarına teslim edildiğini ifade etti.

Berjah, CIA ajanları tarafından ‘İslamcı terörist’ suçlamasına maruz kaldığını ve ağır işkenceler yapıldığını sözlerine ekledi.

Kaddafi’ye karşı 1990’lı yıllarda mücadele eden Berjah; The Independent Gazetesi’ne verdiği açıklamada, “Malezya’da yakalandıktan sonra Taylan’a götürüldüm ve burada CIA ajanları tarafından ağır işkencelere maruz kaldım,” dedi.

Berja işkence altında CIA sorgusu sonrası kendisinin Trablus’taki  Abu Selim hapishanesine getirildiğini ifade etti.

Uzmanlar ise Libyalı isyancıların komutanı Berjah’ın ifadelerinin doğru olması durumunda Kaddafi ile CIA arasında gizli işbirliğinin olma ihtimaline dikkat çekti.

Kaddafi’ye karşı isyan eden birliklerin liderlerinden Abdulkerim Beljah

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
kutay
kutay - 8 yıl Önce

nato ve cia desteğiyle yapılan bir hükümet devirme operasyonunun unsurlarını aklama amaçlı haber yapmayın. Bu isyancı denilenlerin liderleri zaten hertürden batılı ajanın destek verdiği silahlandırdığı eğittiği kişiler. Beljah kaddafinin affından sonra hapisten çıkmış bir kişi.

banner39

banner36

banner37

banner35