banner39

banner35

İsrail'den Sudan'a tehlikeli ziyaret!

İsrailliler Sudan'ın savunma sanayi tesislerini ziyaret etti. Sudanlı üst düzey bir yetkili, heyetin ziyaretinin askeri nitelikte olduğunu söyledi.

Afrika 30.11.2020, 10:52
İsrail'den Sudan'a tehlikeli ziyaret!

Geçiş hükümeti sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail'den bir heyetin Sudan'ın başkenti Hartum'u ziyaret ettiğini ve askeri konularda görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Yerel bir gazeteye konuşan Muhammed el Faki Süleyman, heyetin siyasi konuları tartışmadığını söyledi.

Heyetin Sudan silahlı kuvvetlerinin savunma sanayi tesislerini gezdiğini, askerlerle görüştüğünü ve Hartum ile Tel Aviv arasındaki herhangi bir bağın normalleşmesini tartışmadığını söyledi.

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

İsrail Ordusu Radyosu'nun 23 Kasım'da yayınlanan bir raporuna göre, İsrail'den bir heyet, Sudan ile İsrail arasında imzalanan normalleşme anlaşmasına ilişkin resmi görüşmeler yapmak üzere Sudan'a gitti.

Sudan, 1979'da Mısır, 1994'te Ürdün ve 2020'de Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'den sonra İsrail ile resmi ilişkiler kurmayı kabul eden beşinci Arap ülkesi oldu.

Trump, 23 Ekim'de, Sudan'ın, ABD'nin terörü destekleyen ülkeler listesindeki yerini iptal etme niyetini Kongre'ye resmen bildirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?